Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dla kogo polski rynek pracy jest atrakcyjny?

5 stycznia 2016
W 2011 roku polski rynek pracy powiększył się o tysiące pracowników ze Wschodu. Prawie połowa imigrantów przybyła do nas z Ukrainy. Pojawia się zatem pytanie: Co mają Polacy, czego Ukraińcom brak?

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2011 roku wydano 40 tysięcy zezwoleń na pracę. Niemal połowa imigrantów zarobkowych pochodzi z Ukrainy (46 proc.). Na dwóch kolejnych miejscach plasują się Chiny (14 proc.) i Wietnam (6 proc.). Od innego naszego sąsiada - Białorusi - pochodzi tylko 4 proc. pracowników.

Polski rynek pracy jest dla Ukraińców tym, czym dla nas rynek niemiecki lub brytyjski. Podstawowym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o pracy za granicą są wyższe zarobki. Według danych Ukraińskiego Urzędu Statystycznego, średnia pensja na Ukrainie wyniosła w styczniu 2012 roku równowartość ok. 1000 zł, podczas gdy w Polsce - ponad 3600 zł.

Bezrobocie na koniec 2011 roku wyniosło na Ukrainie 8,5 proc., podczas gdy w Unii Europejskiej osiągało średnio 10 proc. Oficjalne statystyki Kijowa nie uwzględniają jednak specyficznych, bezpłatnych urlopów. Pracodawcy odsyłają na nie swoich pracowników, gdy nie są w stanie zapłacić im pensji. Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w takiej sytuacji jest ponad 2,6 mln mieszkańców Ukrainy. Gdyby uwzględnić bezpłatne urlopy w statystykach, wówczas wskaźnik bezrobocia wzrósłby do 24 proc.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dużym problemem na Ukrainie jest także notoryczne niepłacenie pensji pracownikom. Według danych ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu, w połowie 2011 roku firmy zalegały swoim pracownikom z zapłatą ponad 100 mln euro. Jednocześnie fundusz płac w gospodarce ukraińskiej wyniósł w tym samym czasie ponad 1 mld euro. Oznacza to, że ok. 10 proc. pensji Ukraińców nie jest wypłacane.

Dla kogo polski rynek pracy jest atrakcyjny? Co przyciąga do Polski poszczególne nacje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą państwo w artykule "Pracownicy zza wschodniej granicy" w portalu rynekpracy.pl.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę