Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy RPP obniży stopy procentowe?

14 lutego 2006
Premier Kazimierz Marcinkiewicz spotkał się w poniedziałek z prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem, Jerzym Pruskim - pierwszym zastępcą prezesa NBP, Krzysztofem Rybińskim - wiceprezesem NBP i członkami Rady Polityki Pieniężnej.

Podczas spotkania premiera z RPP poruszono kwestie ustawy o finansach publicznych oraz prognoz gospodarczych RPP – wyjaśnił w poniedziałek doradca ekonomiczny premiera Marek Zuber.

Dodał, że premier informował Radę o planowanych zmianach w ustawie o finansach publicznych i zapewnił, że nie ma mowy o nadmiernych wydatkach w ramach finansów publicznych. Dodał, że premier informował Radę o planowanych zmianach w ustawie o finansach publicznych i zapewnił, że nie ma mowy o nadmiernych wydatkach w ramach finansów publicznych.

Zuber, zapytany czy poruszano również kwestie ewentualnej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej, powiedział, że koncentrowano się na kwestiach gospodarczych, a nie na zmianach w konstytucji.

To spotkanie było planowane już od dłuższego czasu. Premier wielokrotnie powtarzał, że będzie namawiał RPP do obniżek stóp procentowych, ponieważ jego zdaniem, obecny poziom stóp procentowych jest za wysoki i hamuje rozwój gospodarczy.

Obecnie główna stopa procentowa jest najniższa w historii i po styczniowej obniżce o 0,25 pkt proc. wynosi 4,25 proc. Niedawno członek RPP Halina Wasilewska-Trenkner sugerowała, że kolejna obniżka stóp procentowych mogłaby być ryzykowna w obliczu zagrożenia wzrostem inflacji przy jednoczesnym wątpliwym wpływie na polepszenie sytuacji kredytobiorców, czy inwestorów. Kolejne posiedzenie RPP planowane na 21-22 lutego zostało przesunięte na 27-28 lutego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę