Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy rok 2005 będzie dobrym rokiem?

15 grudnia 2004

Minister finansów Mirosław Gronicki ocenia, że wzrost PKB w 2005 roku może wynieść 5,6-5,7 proc. lub nieco mniej. Oczekuje, że kurs złotego będzie w przyszłym roku "dość mocny", i dla rządu nie jest to zjawiskiem niepokojącym.

Mamy przyzwoity wzrost w tym roku, który wyniesie 5,6-5,7 proc. W 2005 roku może być podobnie bądź nieco wolniej –  powiedział podczas senackiej debaty nad budżetem Gronicki. Rząd konserwatywnie założył, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie około 5 proc., po wzroście o 5,6-5,7 proc. w tym roku. W ostatniej ankiecie analitycy prognozują, że przyszły rok przyniesie dalsze wyhamowanie gospodarki do 4,9 proc. przy szacunkach wahających się między 4 proc. a 5,7 proc.

GUS poinformował 9 grudnia, że PKB w III kwartale 2004 roku wzrósł o 4,8 proc. po wzroście o 6,1 proc. w II kwartale i 6,9 proc. w I kwartale 2004 roku oraz 4,1 proc. w III kwartale 2003 roku. Ankietowani analitycy spodziewali się wzrostu PKB w III kwartale o 4,7 proc. przy prognozach wahających się od 4,3 do 5,7 proc. Za IV kwartał oczekują dynamiki na poziomie 4,9 proc. Dałoby to roczny wzrost o 5,6 proc. Ministerstwo Finansów prognozuje, że w IV kw. wzrost PKB wyniesie powyżej 5 proc.

Złoty pozostanie mocny! Minister finansów Mirosław Gronicki oczekuje, że kurs złotego będzie w przyszłym roku "dość mocny". "Oczekujemy, że złoty będzie dość mocny (w przyszłym roku)" - powiedział Gronicki w trakcie wtorkowej debaty budżetowej w Senacie. Dodał, że od momentu wejścia Polski do UE złoty umocnił się o kilkanaście procent wobec koszyka walut. Minister powiedział, że dla rządu nie jest to zjawiskiem niepokojącym.

Rząd (...) nie wyraża swego zaniepokojenia, bo naszym zdaniem mocny złoty wyraża mocne fundamenty gospodarki i nie sądzimy, że tak mocna aprecjacja może gospodarce zaszkodzić –  powiedział Gronicki. Jednak niedawno premier Marek Belka mówił, że niepokoi go zbyt silny złoty, który może spowolnić wzrost gospodarczy.

Premier powiedział, że chce spotkać się z przedstawicielami NBP w sprawie interwencji na rynku walutowym. Ostatecznie do spotkania ma dojść w połowie stycznia, a tematem będzie strategia kursowa przed przystąpieniem do mechanizmu ERM2. Interwencjom na rynku sprzeciwili się szef NBP Leszek Balcerowicz i właśnie minister finansów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę