Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy gminy odzyskają pieniądze dla najuboższych

7 listopada 2011
Samorządy buntują się przeciw obcinaniu im subwencji na zasiłki dla najuboższych. Uważają, że Ministerstwo Finansów (MF) bezprawnie ogranicza ich samodzielność. Resort ugina się przed protestem - stwierdza "Rzeczpospolita".

Spór to pokłosie obniżenia subwencji z budżetu państwa na zasiłki dla najuboższych, tzw. stałe. Grubo po półmetku roku budżetowego, MF nieoczekiwanie zażądało 20-proc. wkładu własnego gmin, choć dotąd finansowało zasiłki w 100 proc. W skali kraju w grę wchodzą dziesiątki milionów złotych, które samorządowcy muszą już dziś znaleźć w swoich kasach.

Protest szykują Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich. Stowarzyszenie Ośrodków Pomocy Społecznej Forum w stanowisku z początku listopada napisało, że "działania administracji rządowej, ograniczającej niezgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość dotacji do zadań własnych, przekazywaną z budżetu państwa, naruszają samodzielność samorządów".

Gazeta przypomina, że wniosek do Trybunału Konstytucyjnego już zapowiedziały władze Stargardu Szczecińskiego, a przed podobną decyzją stoi Szczecin. Część gmin, np. Kraków, zapowiada procesy sądowe.

Jak stwierdza "Rzeczpospolita", protest przyniósł chyba skutek

MF przewiduje powrót do pełnego finansowania zasiłków - informuje rzeczniczka resortu Małgorzata Brzoza. Zaprzecza, jakoby nowe reguły były narzucone gminom znienacka, podkreślając, że wynikły one wprost z nowelizowanych ustaw.

Brzoza przypomina też, że sposób finansowania subwencji, o które toczy się spór, był konsultowany z samorządami i zaakceptowany na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"To dobra wiadomość" - komentuje najnowsze plany MF Jacek Kowalczyk, szef MOPS w Krakowie, działacz Stowarzyszenia Ośrodków Pomocy Społecznej Forum. Kowalczyk zastrzega, że to nie kończy sprawy. "Stan prawny w 2011 r., a stan prawny w roku 2012 to nie to samo. Dlatego nawet gdyby ministerstwo przywróciło 100-proc. finansowanie zasiłków, będziemy brać pod uwagę działania zmierzające do odzyskania tego, co nienależnie musimy pokryć już teraz" - mówi.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę