Spółdzielnia Producentów Ślimaków "EKO-HELIX" powstała z inicjatywy kilku hodowców zajmujących sie hodowlą ślimaka pochodzącego ze śródziemnomorskiego wybrzeża Algierii. Jest to podgatunek o nazwie "helix aspersa maxima" czyli ślimak duży szary i "helix aspersa muller" ślimak mały szary żyjący w Europie zachodniej.
Celem Spółdzielni jest wpisanie ślimaka w dział rolniczy i przedstawienie prostej technologii tuczu. Propozycja ta dotyczy osób przedsiębiorczych , cierpliwych oraz pracowitych. Istnieją przesłanki, że z momentem wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, możliwość zbytu mięsa
ślimaka stają się coraz większe. Pomysł powstania Grupy Producenckiej powstał w celu bezpośredniej sprzedaży ślimaka na rynki zachodnie, omijając przy tym pośredników na których opierał się ten cały biznes, bo hodowca sam nie miał czasu na znalezienie sobie rynku zbytu. Inicjatorami zawiązania Społdzielni "EKO-HELIX" z poparcia grupy inicjatywnej są Janusz Wiśniewski oraz Dariusz Marcinowski.
Spółdzielnia składa się z 27 hodowców, posiada swój statut oraz jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie. Siedziba Spółdzielni mieści się w miejscowości Grabina Radziwiłłowska ul. Duża 43 woj. Mazowieckie.
Spółdzielnia "EKO-HELIX" chce podjąć współprace z rolnikami którzy będę hodować ślimaki. Współpraca ta ma polegać w pierwszej fazie na wyszkoleniu danego hodowcy w kierunku tuczu ślimaka. Zaangażowanie hodowcy ślimaka dobrego genetycznie do produkcji, zagwarantowanie nadzoru weterynaryjnego, oraz odbiór produktu od rolnika na podstawie umowy pomiędzy Spółdzielnią a hodowcą.
Spółdzielnia w pierwszych 3 latach chce zorganizować w podgrupy liczną rzeszę hodowców. Grupa przewiduje uruchomienie zakładu przetwórczego i zamierza doprowadzić do kontraktów handlowych w postaci gotowych wyrobów lub półproduktów w opakowaniach zbiorczych do dalszego uszlachetnienia.