Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czarne chmury gromadzą się nad polską gospodarką

5 stycznia 2016
Ekonomiści i instytucje finansowe obniżają prognozy wzrostu dla Polski na przyszły rok. Dziś nikt już nie wierzy, że dynamika wzrostu przekroczy 4 proc. Słabe ciągle inwestycje prywatne i ograniczenie inwestycji publicznych spowoduje, że zabraknie głównej siły napędowej dla gospodarki.

Po raz trzeci już Narodowy Bank Polski obniżył prognozy wzrostu gospodarczego na 2012 rok. Według banku w przyszłym roku wzrost PKB z 50-proc. prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 1,9–4,5 proc. W lutym ten prognozowany przedział wynosił 2,3–4,8 proc., a w październiku – 2,8–5,5 proc.

– Istnieje zatem ryzyko, że wzrost gospodarczy w Polsce znajdzie się w przyszłym roku bliżej 3 niż 4 proc. – komentuje Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. – Takie przekonanie mogą wzmacniać ostatnie turbulencje w strefie euro oraz możliwe kolejne podwyżki stóp procentowych. Bank utrzymuje jeszcze prognozę na poziomie 3,7 proc. na przyszły rok wobec 4,2 proc. w tym roku, ale jest w niej ostrożny.

Do 3,7 proc. z wcześniejszych 4 proc. obniżył za to prognozę wzrostu BZ WBK. – Przewidujemy, że w drugiej połowie przyszłego roku inwestycje finansowane przez rząd i samorządy gwałtownie się obniżą, co wpłynie na spadek dynamiki wzrostu inwestycji z 9 proc. w tym do 8,3 proc. w przyszłym roku – wyjaśnia Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. – Wolniej będzie rosło także spożycie indywidualne – 3,8 proc. w porównaniu z 3,9 proc. w 2011 roku. W sumie szacujemy, że popyt krajowy sięgnie 4,3 proc., na ten rok zakładamy zaś 4,7 proc.

W ocenie ekonomistów, spadek inwestycji publicznych spowodowany jest zakończeniem przedsięwzięć związanych z Euro 2012, ale także koniecznością cięć wydatków. Rząd zobowiązał się, że deficyt finansów publicznych, który w 2010 roku wyniósł 7,9 proc. PKB, spadnie w 2012 roku poniżej 3 proc. PKB. – Nie pomoże też reguła wydatkowa, jaką na samorządy chce nałożyć minister finansów, to jeszcze bardziej przyhamuje inwestycje – wyjaśnia Dariusz Filar, były członek RPP. – Sądzę jednak, że inwestycje prywatne trochę odbiją i to ustrzeże nas przed zapaścią.

Niestety, to nie koniec zagrożeń. W czarnym scenariuszu kłopoty krajów strefy euro nasilą się, co przełoży się na spadek popytu zewnętrznego. To dodatkowo obniży dynamikę wzrostu w Polsce.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę