biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Cukrowa konferencja

14 czerwca 2006

Unijna reforma cukru w przededniu jej wprowadzenia i konsekwencje z tym związane oraz perspektywy wykorzystania buraków do produkcji biopaliw – to główne tematy 41 kongresu Międzynarodowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, który obraduje do piątku w Krakowie.

Unijny cukier ma cenę 3-krotnie wyższą niż obowiązująca poza Wspólnotą. Unia dopłaca więc do eksportu, co nie podoba się Światowej Organizacji Handlu.

Reforma zakłada więc obniżkę cen cukru i buraków cukrowych. Przychody polskich plantatorów zmniejszą się o 415 euro z hektara. W skali kraju oznacza to stratę 112 mln. euro rocznie. O 20% zmniejszy się także produkcja buraków cukrowych.

Problem dotyczy 700 tys. plantatorów z 24 krajów Europy zrzeszonych w Międzynarodowym Związku.

Otton von Arnold, prezes międzynar. Zw. Pl. Bur. Cukr. w Europie CIBE: W niektórych krajach europejskich plantatorom będzie rzeczywiście ciężko. Tam gdzie się nie opłaca uprawa buraków prawdopodobnie będzie musiała ona wygasnąć, w końcu po to przeprowadza się tę reformę, aby nieopłacalna produkcja nie była utrzymywana. Ale jest przecież szansa w biopaliwach i innej produkcji alternatywnej w zamykanych cukrowniach, jest szansa dla przyrody Europy, która na tym zyska.

Największy na świecie producent cukru – Brazylia, połowę swojej produkcji przeznacza na wytwarzani bioetanolu – komponentu biopaliw. Prawie połowa samochodów jeździ już na takim paliwie. Polscy uczestnicy Kongresu opowiedzieli się za podobnymi rozwiązaniami u nas.


POWIĄZANE

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu...

Rynek handlu zmienia formułę. Sieci convenience i hipermarkety coraz bardziej og...

Rolnik, który chce mieć dobrze działający sprzęt, musi zawczasu zaopatrzyć się w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę