Coraz więcej upadłości wśród lokalnych producentów żywności
5 stycznia 2016
- W statystykach upadłości od kilku miesięcy czasu pojawiają się lokalni producenci żywności o obrotach średnio kilkudziesięciu milionów złotych. Nawet tak odporne wydawałoby się na kryzys produkty jak makarony i kasze czy przeżywające obecnie sezon soki i napoje nie gwarantują nie tylko sukcesu, ale także niestety przetrwania - podał Euler Hermes w komunikacie.
W maju 2012 roku ogłoszono 95 upadłości, a łącznie od początku 2012 roku do końca maja upadło 395 firm, wobec 318 w analogicznym okresie 2011 roku, co oznacza wzrost o 24 proc. - podał Euler Hermes w komunikacie.
"Jak wynika z oficjalnych danych - z Monitorów Sądowych i Gospodarczych - w maju 2012 r. opublikowano informacje o 95 upadłościach w Polsce (łącznie od początku roku - upadło 395 firm wobec 318 przedsiębiorstw w roku ubiegłym). (...) wzrost liczby opublikowanych upadłości przekroczył 24 proc. w stosunku do roku ubiegłego" - napisano w komunikacie.
"Wzrost ten wynika głównie (ale nie wyłącznie) ze skali spowolnienia w budownictwie generującym gros upadłości, która jest znaczna i rozszerza się na branże współpracujące. Widać jednak także problemy w innych branżach - wymienić można chociażby przemysł spożywczy czy producentów mebli (przy czym napotykają oni odmienne problemy w swojej działalności)" - napisał w komunikacie Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka i główny analityk w TU Euler Hermes.