To już kolejny dzień spadających notowań ropy naftowej. A to za sprawą obaw inwestorów giełdowych o stan amerykańskiej gospodarki – jednego z największych konsumentów paliw. Mniejsze ich spożycie, skutecznie wpłynęło na obniżenie cen ropy i paliw gotowych. Dzisiaj za baryłkę surowej ropy trzeba zapłacić niecałe 76 dolarów. W ślad za giełdą podążają zachodnioeuropejskie koncerny opuszczając granicę w hurtowych cennikach. Taniej jest też w Polsce.
Od ubiegłego tygodnia krajowe rafinerie lekko, ale systematycznie obniżają hurtowe ceny paliw. Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego najbliższe dni nie powinny odbiegać od tego schematu. Dla kierowców, którzy już teraz mają możliwość kupowania tańszych paliw, to dobra wiadomość, bo oznacza, że podczas najbliższych wyjazdów wakacyjnych uda się trochę zaoszczędzić na paliwie.
W tym tygodniu największy, bo aż 5 groszowy spadek odnotował diesel. Benzyny staniały o 2 grosze. Na nie zmienionym poziomie pozostał autogaz.
Najdroższą benzynę 95-tkę tankują kierowcy na Opolszczyźnie – 4 złote 78 groszy za litr. Najtańszy olej napędowy można znaleźć na stacjach w Wielkopolsce, a benzynę na Podlasiu.
Średnie detaliczne ceny paliw w Polsce
zł/l
Pb 98 4,95 -2gr
Pb 95 4,71 -2gr
ON 4,44 -5gr
LPG 2,19 –
Średnie ceny paliw w województwach
stacje benzynowe zł/l
Pb 95
woj. opolskie 4,78
woj. podlaskie 4,57
ON
woj. podkarpackie 4,53
woj. wielkopolskie 4,35
LPG
woj. dolnośląskie 2,33
woj. świętokrzyskie 2,09