CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny - Cukier

11 marca 2010
Bańka pękła.
Na światowym rynku cukru po spektakularnych wzrostach, przyszedł czas na spadki. I to nie byle jakie. Od lutego, kiedy to notowania cukru surowego przekroczyły 650 dolarów za tonę - co było rekordem ostatnich 29 lat - surowiec staniał już prawie o 1/3. Jednak wciąż jest prawie 70% droższy, niż rok temu.

Silne trendy przyciągają inwestorów, więc analitycy z ciekawością obserwują rynek i prognozują w jakim kierunku rozwinie się sytuacja.

Na wczorajszej sesji w Nowym Jorku kontynuacja spadków. Cukier surowy staniał o ponad procent. Tona kosztuje ok. 450 dolarów. W Londynie duże przeceny cukru białego. W dostawach na maj surowiec staniał do 555 dolarów za tonę.

Czym eksperci tłumaczą obecny spadek? Według Anny Lachowieckiej z biura X-Trade Brokers to tak zwana korekta techniczna, której należało się spodziewać, bo podwyżki notowań na początku roku były nieracjonalne.

Amerykańscy brokerzy w swoich komentarzach mówią także o rosnącym w siłę amerykańskim dolarze i decyzji Unii Europejskiej o dodatkowym eksporcie pół miliona ton cukru. To wszystko zbiegło się z chwilowym - jak sądzą analitycy - osłabieniem globalnego popytu, bo Egipt i Pakistan zapowiedziały, że wstrzymują się z zakupami do czasu, aż ceny cukru się ustabilizują.

A bez największych graczy rynek nie jest w stanie ponownie wznieść się na wyżyny. Przynajmniej na razie, a jak będzie to wyglądało w dłuższej perspektywie? Maklerzy przewidują, że rynek odzyska wigor, choć takich poziomów jak na początku roku możemy już nie zobaczyć.

Jeśli Brazylia i Indie zrealizują zapowiedzi i zwiększą powierzchnię upraw trzciny cukrowej a tym samym wzrosną dostawy cukru, to jest nadzieja na sprostanie rosnącemu popytowi.


POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę