Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Brytyjscy producenci biopaliw obawiają się o przyszłość branży

16 września 2013
Przyjęcie przez Parlament Europejski limitu dla biopaliw produkowanych z surowców spożywczych może pogłębić niestabilność sektora biopaliwowego w Europie - uważa brytyjska organizacja branżowa Renewable Energy Association (REA).

W środę Parlament Europejski przyjął 6-proc. limit udziału biopaliw I generacji w całości paliw transportowych do 2020 roku. Oznacza to, że brakujące 4 proc. w stosunku do obowiązującego minimum 10 proc. paliw ze źródeł odnawialnych, będzie musiało pochodzić albo z biopaliw kolejnej generacji (wytwarzanych z surowców niespożywczych) albo z innych źródeł odnawialnych.
Według REA wprowadzenie limitu pogorszy i tak już niestabilną sytuację sektora biopaliwowego w Europie. Organizacja ubolewa zarówno nad 6-proc. maksimum udziału biopaliw I generacji, jak również nad zgodą na uwzględnianie tzw. kryteriów ILUC przy wyliczaniu emisyjności biopaliw po 2020 roku.
"Efektem dzisiejszych decyzji Parlamentu Europejskiego może być wstrzymanie przez spółki z branży planowanych inwestycji" - skomentowała Clare Wenner z REA. Jej zdaniem 6-proc. limit jest zbyt niski, by zapewnić spółkom możliwość wypełnienia minimum udziału paliw odnawialnych bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów.
"Nadal stoimy także na stanowisku, że wprowadzanie kryteriów ILUC przy wyliczaniu emisyjności biopaliw jest zbyt pochopne, gdyż póki co brak jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających wiarygodność szacunków mówiących o negatywnym wpływie produkcji na potrzeby biopaliwowe na ceny żywności" - czytamy w oświadczeniu organizacji.
REA zauważa jednak także pozytywy niektórych decyzji podjętych przez Parlament Europejski. Chodzi m.in. o wprowadzenie osobnego celu dla biopaliw II generacji w wysokości 2,5 proc. całości paliw transportowych oraz utrzymania tzw. podwójnego naliczania dla paliw wytwarzanych ze zużytych olejów spożywczych.
Z pozytywnym przyjęciem spotkała się również decyzja o ograniczeniu do 7,5 proc. maksymalnej zawartości bioetanolu w benzynach silnikowych.
REA potwierdza również, że będzie apelować do brytyjskiego rządu o podtrzymanie jej stanowiska a sprawie biopaliw przy okazji rozmów na forum Rady Europejskiej. To właśnie na tym forum zapadnie bowiem ostateczna decyzja, co do zmian przegłosowanych przez Parlament.



POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę