europejskie forum rolników 2025

Biopaliwa skontraktowane

30 sierpnia 2006

To jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy o biopaliwach. Producenci biododatków większość surowców rolniczych muszą kupić w oparciu o pięcioletnią umowę kontraktacyjną. Rolnicy się cieszą, a przedsiębiorcy twierdzą, że to ograniczanie wolnej konkurencji oraz hamowanie powstawania bio-fabryk.

Początkowo posłowie uznali, że wszystkie surowce rolnicze niezbędne do produkcji bioetanolu i estrów powinny pochodzić z umów kontraktacyjnych. Ostatecznie Sejm złagodził te przepisy i zgodzil się na obniżenie tego poziomu do 75%.

To jednak nie do końca przekonuje przedsiębiorców. Zawarcie z rolnikiem kontraktacji na dostawę pszenicy, żyta czy rzepaku, gdzie na pięć lat wyznacza się cenę skupu może być bardzo trudne. Obecnie takie umowy w polskim rolnictwie praktycznie nie występują.

Tymczasem już teraz banki, które rozpatrują wnioski firm o pożyczki na budowę bio-fabryk pytają czy inwestor zagwarantuje zawarcie takich wieloletnich kontraktacji z rolnikami.

Na pewno z gwarancji kontraktacji zadowoleni są sami rolnicy. Dla nich to pewność zbytu płodów rolnych. Za nie wywiązanie się z kontraktacji przedsiębiorcy z branży paliwowej oraz sami rolnicy mają płacić wysokie grzywny.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Brak komentarzy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę