europejskie forum rolników 2025

Biogazownie muszą walczyć o utrzymanie opłacalności

14 listopada 2012
Jasne zasady lokalizacji biogazowni i przejrzysty system ich wsparcia mogłyby przyczynić sie do rozwoju tego źródła wytwarzania energii w Polsce - uważają przedstawiciele branży. Koszt 1 MW mocy w przypadku biogazowni oceniają na ok. 15-16 mln zł.
Zdaniem specjalisty ds. spraw energii odnawialnej w firmie KWE Technika Energetyczna Łukasza Wilczyńskiego, istotnym wsparciem dla rozwoju biogazowni w Polsce byłoby określenie jasnych zasad ich lokalizacji. "Uregulowania prawne powinny zawierać w szczególności jasne zasady, co do statusu obszarów przeznaczonych pod biogazownie rolnicze - czy mogą one pozostać terenami rolniczymi czy konieczne jest ich przekształcenie" - podkreślił.
Dodał, że z punktu widzenia inwestorów i instytucji współfinansujących budowę biogazowni kluczowy jest stabilny i przejrzysty system wsparcia, uwzględniający m.in. określenie gwarantowanych cen adekwatnych do kosztów czy uproszczenie procedur dotyczących informacji o możliwościach przyłączeniowych do sieci energetycznych.
Jak podkreśla, średni koszt 1 MW mocy w przypadku biogazowi rolniczej wynosi ok. 4 mln euro. Suma ta obejmuje pełną infrastrukturę niezbędną do pracy biogazowi. Wraz z rozwojem rynku - jego zdaniem - można się spodziewać obniżenia tych kosztów do poziomu ok. 3,2 mln euro za jeden MW mocy.
"Za inwestycją w biogazownie przemawiają przede wszystkim jej stabilność oraz odnawialność źródła. Dodatkowo, stanowią one stałe i bezpieczne źródło energii elektrycznej i cieplnej, możliwej do zagospodarowania lokalnie. Znaczne korzyści z tego typu inwestycji odnoszą również gospodarstwa rolne, dla których jest to sposób na dywersyfikację źródeł przychodu. Dodatkowo, zapewnia rolnikom bezpieczny, naturalny nawóz, co niweluje ryzyko wyjałowienia gleby, które występuje w przypadku sprzedaży biomasy do współspalania" - powiedział. W opinii Wilczyńskiego, porównaniu do innych źródeł pozyskiwania energii, biogazownie stanowią jedno z najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań, oferując sprawność (efektywność energetyczną) nawet na poziomie powyżej 75 proc.
Zofia Ossowska z firmy BioEnergy Project uważa, że perspektywy rozwoju wszystkich odnawialnych źródeł energii zależą w głównej mierze od ich opłacalności. "W sytuacji, gdy zdecydowana większość energii dostarczanej z OZE w Polsce opiera się na instalacjach współspalania zasilanych biomasą, biogazownie muszą walczyć o utrzymanie opłacalności. Ta natomiast spada wraz ze spadkiem cen tzw. zielonych certyfikatów, których nadpodaż powstaje w wyniku dotowania państwowych koncernów energetycznych" - wskazuje.
Jak wskazała, średnia cena 1 MW w biogazowi oscyluje wokół 15 mln zł w zależności od instalacji. "Wpływ na nią ma zbyt wiele trudnych do przewidzenia czynników, żeby można było oszacować jej wysokość w najbliższej przyszłości" - powiedziała.
"Biogazownie są w tej chwili najbardziej stabilnym źródłem energii odnawialnej, jednak koszt wytworzenia energii elektrycznej jest w nich najwyższy ze względu na rosnące ceny surowca. Pod względem kosztów wytworzenia energii siłownie wiatrowe są mniej kosztowne, jednak jednocześnie zależne od czynników atmosferycznych, co czyni je mniej stabilnymi" - dodała.
Zielone certyfikaty przedsiębiorstwa uzyskują z produkcji energii z odnawialnych źródeł. Jej wytwórcy sprzedają je dodatkowo obok energii elektrycznej, dzięki czemu uzyskują większy przchód.



POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę