Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezrobocie w górę, ministerstwo zachowuje optymizm

5 stycznia 2016
Stopa bezrobocia na koniec roku 2012, jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy, wyniosła 13,3 procent. Pomimo optymizmu przedstawicieli resortu pracy i polityki społecznej wzrost bezrobocia wystąpi również w pierwszym kwartale 2013 roku - pisze NaszDziennik.pl.

Sprawę wzrostu bezrobocia skomentował w jednej z komercyjnych stacji wiceminister pracy i polityki Jacek Męcina. - Zachowuję optymizm, 13,3 procent bezrobocia pod koniec grudnia to dobry wynik - powiedział. Stwierdził enigmatycznie, że styczeń wydaje się "niepokojący" m.in. z powodu "grupowych zwolnień" oraz "zakończenia w grudniu części umów okresowych, które nie zostały przedłużone w nowym roku".

Według informacji resortu pracy "liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2012 r. wyniosła 2 mln 137,6 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca listopada 2012 r. wzrosła o 79,5 tys. osób (o 3,9 proc.)". Dla porównania - podaje ministerstwo - w analogicznym okresie 2011 roku (grudzień - listopad) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 67,7 tys. osób (o 3,5 proc.).

Rząd rozpoczął prace nad "elastycznym sposobem rozliczania czasu pracy" dla przedsiębiorców, jak podaje wiceminister. Projekt już ruszył i ma być remedium na problemy z bezrobociem w Polsce. Według rachunków Męciny "zwiększony o 17 procent Fundusz Pracy ma zapewnić 500 tys. dodatkowych miejsc pracy, co przy pięćdziesięcioprocentowej skuteczności zapewni zatrudnienie 250 tys. osób".

Profesor Józefa Hrynkiewicz w rozmowie z Radiem Maryja oceniła, że dotychczasowe działania rządu  niestety nie dają podstaw, by sądzić, że bezrobocie będzie spadało. - Nie ma żadnych działań podejmowanych przez rząd, żeby chociaż troszeczkę spadło. Można powiedzieć, że jesteśmy w okresie dramatycznym - powiedziała Hrynkiewicz.

Podkreśliła, że Fundusz Pracy nie jest rozsądnie wykorzystywany. - Rząd pobiera 2,45 procent wynagrodzenia pracowników, płacą to pracodawcy na Fundusz Pracy. Te pieniądze zabiera minister finansów i łaskawie daje z tego funduszu drobne pieniądze. W zeszłym roku było to 500 mln - powiedziała prof. Hrynkiewicz. Przypomniała, że po zarzutach o przetrzymywaniu pieniędzy w roku 2013 resort pracy przekazał 1 mld zł. Okazuje się jednak, że do dyspozycji rządu jest aż 7mld zł.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę