Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Badane są świnie w okolicach Szudziałowa

5 stycznia 2016
Służby weterynaryjne sprawdzają stan zdrowia świń w gospodarstwach hodowlanych leżących w promieniu 5 km od gminy Szudziałowo (Podlaskie), gdzie znaleziono martwego dzika z chorobą ASF - poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł.

Takie zarządzenie wydał powiatowy inspektor weterynaryjny w Sokółce. To na terenie tego powiatu leży gmina Szudziałowo. Weterynarze spiszą też wszystkie świnie hodowane w gospodarstwach - podano w przesłanym PAP komunikacie. Podkreślono, że rolnicy są informowani o zagrożeniu związanym z ASF - afrykańskim pomorem świń.
Martwego dzika, u którego potwierdzono ASF, znaleziono w okolicach wsi Grzybowszczyzna w gminie Szudziałowo, około 900 metrów od granicy z Białorusią.
Powiatowy lekarz weterynarii z Sokółki ma wydać rozporządzenie w sprawie dokładnego obszaru badań świń oraz wyznaczania tzw. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego. Dokument jest już przygotowywany.
Gaweł zaznaczyła, że obszar kontroli prawdopodobnie zostanie zwiększony do 10 km, ale bliższe informacje na ten temat znajdą się w rozporządzeniu. Wprowadzony ma też być zakaz polowań, a także zakaz przewożenia świń oraz materiałów biologicznych z terenu, gdzie znaleziono martwego dzika.
Rzeczniczka wojewody poinformowała również, że Straż Graniczna, wspólnie z kołami łowieckimi, będzie monitorować pas przygraniczny. Ewentualne informacje o padłych dzikach mają spływać do inspekcji weterynaryjnej. W Centrum Zarządzania Kryzysowego powstał specjalny zespół w sprawie ASF.
Gaweł przypomniała, że wojewoda podlaski wydał od sierpnia 2013 r. trzy rozporządzenia dotyczące ASF - ostatnie 7 lutego. Z dokumentu tego wynika, że za zagrożone tą chorobą uznano powiaty: augustowski, białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski oraz miasta Białystok i Suwałki. Nie można tam organizować targów, wystaw czy pokazów świń. W gospodarstwach, w których hodowane są świnie, muszą być rozłożone specjalne maty dezynfekcyjne, a same zwierzęta mają być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach.
W myśl przepisów każdy martwy dzik z zagrożonego obszaru musi trafić do punktu skupu lub zakładu przetwórstwa dziczyzny. Tusze lub skóry można stamtąd zabrać dopiero po przeprowadzeniu badań i wykluczeniu wirusa ASF.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę