Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ANR oczekuje przeprosin

5 stycznia 2016
Prezentujemy pismo  jakie otrzymał Edward Kosmal , przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego ,w którym ANR wzywa do oficjalnych przeprosin i zaniechania protestu.


AGENCJA NIERUCHOMOŚCI ROLNYCH
ODDZIAŁ TERENOWY w SZCZECINIE
Szczecin, dnia 19 grudnia 2012 r.

Edward Kosmal

Dotyczy: wywiadu udzielonego w dniu 11 grudnia 2012 r. w ramach audycji „Rozmowy pod krawatem”.
Wezwanie do przeprosin

Działając w imieniu Agencji Nieruchomości Rolnej w Warszawie, ciąg pełnomocnictw w załączeniu, w związku z treścią Pana wypowiedzi z dnia 11 grudnia 2012 r., dokonanej w toku audycji radiowej „Rozmowy pod krawatem”, wzywam Pana do:
- wyemitowania w Polskim Radio Szczecin, oświadczenia o następującej treści: „Ja, Edward Kosmal, przepraszam Agencję Nieruchomości Rolnych w Warszawie, Oddział Terenowy w Szczecinie, za naruszenie jej dóbr osobistych poprzez wygłoszenie nieprawdziwego osądu jakoby kierownictwo w/w podmiotu przyczyniło się walnie do patologii w obrocie ziemią w Województwie Zachodniopomorskim. Ocena ta nie znajdowała uzasadnienia w faktach. Przepraszam również za podanie nieprawdziwej informacji jakoby Dyrektor Agencji swoim działaniem legalizował samowolę bezumownych użytkowników nieruchomości rolnych. Moja wypowiedź była nieuprawniona i naruszała dobra osobiste Agencji Nieruchomości Rolnych”.
- zaniechania dalszych wypowiedzi i działań, które naruszają dobre imię Agencji,
Do uczynienia zadość w/w wezwaniu wyznaczam Panu termin 7 dni od otrzymania niniejszego wezwania. Jego bezskuteczny upływ skutkować będzie, skierowaniem przeciwko Panu do Sądu powództwa o ochronę dóbr osobistych.

Uzasadnienie:
W toku audycji z dnia 11 grudnia 2012 r. wskazał Pan m.in., że kierownictwo Agencji Nieruchomości Rolnych walnie przyczynia się do patologii w Województwie Zachodniopomorskim , nadto że Dyrektor tej Agencji swoim działaniem legalizuje działania osób, które samowolnie wchodzą na grunty i obejmują je w bezumowne użytkowanie.
W/w osądy i stwierdzenia są po pierwsze oczywiście nieprawdziwe. Po drugie ich treść i formą wskazuje, że noszą one znamiona bezprawnego naruszenie dóbr osobistych mojego Mandata.
Jak wskazuje się w orzecznictwie (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 217/2009), przedstawianie sądów i ocen przy użyciu pejoratywnych sformułowań sugerujących wyraźnie nieuczciwe i nieetyczne praktyki, jeżeli nie znajdą one odpowiedniego usprawiedliwienia w podstawie faktycznej, stanowi bezprawne naruszenie dóbr osobistych i uzasadnia skorzystanie ze środków prawnych przewidzianych w art. 24 kodeksu cywilnego. Z kolei w wyroku z dnia 18 czerwca 2009 r., I CAa 459/2009, Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wskazał, że nie ma żadnego uzasadnienia dla zaaprobowania działań polegających na stawianiu tez o nagannych zachowaniach, gdy nie znajdują one uzasadnienia w faktach. W tym kontekście nie może budzić wątpliwości, że wskazanie, że działania kierownictwa ANR walnie przyczyniają się do patologii w obrocie ziemią rolną, tj. użycie w kontekście działań ANR sformułowań jednoznacznie pejoratywnych, z całą pewnością stanowi przekroczenie granic dozwolonej krytyki i uzasadnia skorzystania z dyspozycji art. 24 k.c.
Z kolei stwierdzenie, że Dyrektor ANR swoim działaniem legalizuje działania osób samowolnie zajmujących nieruchomości rolne jest po prostu stwierdzeniem nieprawdziwym i bezprawność działania w tym zakresie nie może budzić żadnych wątpliwości.
Zgodnie z treścią art. 24 kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

To, że osobą uprawnioną do występowania z roszczeniami jest w niniejszej sprawie Agencja Nieruchomości Rolnych również wynika z judykatury. W wyroku z dnia 10 listopada 2005 r. V CK 314/2005 (LexPolonica nr 391487) Sąd Najwyższy wskazał, że negatywne wypowiedzi na temat osób wchodzących w skład organów osoby prawnej lub pracowników tej osoby prawnej mogą prowadzić do naruszenia reputacji samej osoby prawnej. Pogląd ten znajduje potwierdzenie również w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 2002 r. II CKN 642/2000.
Mając powyższe na uwadze, wzywam jak na wstępie.
RADCA PRAWNY
Jacek Radoch



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę