Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Agrobiznesmeni Roku 2002

19 listopada 2002

Podczas dorocznej, dwunastej z kolei gali, która odbyła się 15 listopada br. w Warszawie, przedstawiciele najwyższych władz wręczyli liderom-menedżerom polskiej gospodarki rolno-spożywczej szable oficerskie z wygrawerowanym nazwiskiem i tytułem Agrobiznesmena Roku 2002. W tym roku Kapituła Konkursowa oceniała sukcesy 150 firm, a o wyróżnieniu decydowała jakość produktu, wydajność i nowoczesność. Organizatorem tego plebiscytu-konkursu, przeprowadzanego pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenia AgroBiznesKlub jest redakcja miesięcznika polskiego agrobiznesu "Agrobazar".

Szabla oficerska, którą otrzymują rokrocznie laureaci jest symbolicznym wyrazem uznania dla dokonań liderów, menedżerów w polskiej gospodarce rolno-żywnościowej. W ciągu 12 lat to zaszczytne wyróżnienie otrzymały 134 osoby spośród 580 zgłoszonych. Tytułem "Honorowego Agrobiznesmena Roku" kapituła wyróżniła do tej pory 19 osób mogących się poszczycić szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie unowocześniania i rozwoju polskiego rolnictwa i agrobiznesu. W ciągu 12 letniej historii konkursu przyznano 6 "Złotych Tarcz Agrobiznesmena". Mogą je otrzymać szczególnie wyróżniający się biznesmeni branży rolnej i spożywczej pod warunkiem osiągania rynkowych sukcesów przez co najmniej 4 lata. Kandydatów rekomendują kapitule biznesmeni, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej i samorządu terytorialnego, organizacje i związki branżowe przedsiębiorców oraz zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu. Laureaci konkursów otrzymują także osobiste listy gratulacyjne od Prezydenta RP.

W tym roku  najbardziej prestiżowy tytuł jaki otrzymują menadżerowie zarządzający firmami, czyli "Złotą Tarczę Agrobiznesmena" otrzymali: Tadeusz Balcerowski, prezes Rolniczej Spółdzielni Mleczarskiej "Rolmlecz" z Radomia oraz Klaudiusz Balcerzak prezes, dyrektor generalny i właściciel Zakładów Mięsnych Balcerzak i Spółka z Wróblowa. Agrobiznesmenami Roku 2002 zostali: Wojciech Błaszczak – prezes Zarządu Hodowli Roślin w Strzelcach, firmy szczycącej się między innymi pięcioma złotymi medalami Polagry, Małgorzata i Marian Duda – założyciele i współwłaściciele Zakładów Mięsnych "M.M. DUDA" w Sosnowcu, Bodo Jan Engling  – prezes Zarządu firmy drobiarskiej "Drobimex-Heintz ze Szczecina specjalizującej się w przetwórstwie kurcząt , Helena Gontarz  – związana od początku swojej zawodowej kariery z  Powszechną Spółdzielnią Spożywców "Społem" w Kielcach, Mirosław Grzęda – prezes, dyrektor naczelny oraz udziałowiec "Biowetu-Puławy", Robert Kamiński – założyciel i prezes Zarządu Kamis - Przyprawy ze Stefanowa pod Warszawą, Mariola i Janusz Markiewiczowie – właściciele Licencjonowanej Szkółki Krzewów Jagodowych w Buszkowie, Stanisław Matuszewski – prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "Sulmak" z Sulechowa specjalizującego się w produkcji makaronów i kasz, Zbigniew Raczyński – dyrektor generalny firmy "Obram" z Olsztyna, Paweł Różański – dyrektor generalny firmy związanej z nasiennictwem ogrodniczym "Syngenta Seeds" z Piaseczna, Henryk Spychalski – prezes Zarządu Mazowieckiej Spółdzielni Mleczarskiej "Ostrowia" z Ostrowa Mazowieckiego, Witold Tomaszewski – dyrektor Zakładu Hochland Polska z Kazimierza Wielkopolskiego oraz Danuta i Józef Weremczukowie – założyciele i właściciele rodzinnej Firmy Weremczuk w Szerokiem k. Lublina, produkującej maszyny rolnicze cieszące się dużym uznaniem polskich i zagranicznych warzywników i sadowników.

Obecna, dwunasta edycja konkursu pozwoliła nagrodzić najlepszych biznesmenów rolnych, przedstawicieli różnych branż i działów gospodarki związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi. Do tej pory zaszczyt ten przypadł przedstawicielom 26 branż, przy czym największą liczbę Agrobiznesmenów Roku "wydała" branża mięsna, bo aż 18. Z obszaru techniki rolniczej wywodzi się 15 laureatów, a 14 z przetwórstwa mleczarskiego. Najmniej do tej pory, bo tylko po jednym laureacie "wypuściły" : przemysł tłuszczowy, cukiernictwo, hodowla zwierząt, przetwórstwo rybne, biotechnologia i kopalnictwo torfowe. Spośród nagrodzonych w latach 1991-2002 Złotymi Tarczami Agrobiznesmen, po dwóch laureatów pochodziło z branży mleczarskiej oraz obszaru techniki rolniczej, a po jednym z branży kawowej i przetwórstwa mięsnego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę