Ptak_Waw_CTR_2024

Agrobiznesmeni Roku 2002

19 listopada 2002

Podczas dorocznej, dwunastej z kolei gali, która odbyła się 15 listopada br. w Warszawie, przedstawiciele najwyższych władz wręczyli liderom-menedżerom polskiej gospodarki rolno-spożywczej szable oficerskie z wygrawerowanym nazwiskiem i tytułem Agrobiznesmena Roku 2002. W tym roku Kapituła Konkursowa oceniała sukcesy 150 firm, a o wyróżnieniu decydowała jakość produktu, wydajność i nowoczesność. Organizatorem tego plebiscytu-konkursu, przeprowadzanego pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenia AgroBiznesKlub jest redakcja miesięcznika polskiego agrobiznesu "Agrobazar".

Szabla oficerska, którą otrzymują rokrocznie laureaci jest symbolicznym wyrazem uznania dla dokonań liderów, menedżerów w polskiej gospodarce rolno-żywnościowej. W ciągu 12 lat to zaszczytne wyróżnienie otrzymały 134 osoby spośród 580 zgłoszonych. Tytułem "Honorowego Agrobiznesmena Roku" kapituła wyróżniła do tej pory 19 osób mogących się poszczycić szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie unowocześniania i rozwoju polskiego rolnictwa i agrobiznesu. W ciągu 12 letniej historii konkursu przyznano 6 "Złotych Tarcz Agrobiznesmena". Mogą je otrzymać szczególnie wyróżniający się biznesmeni branży rolnej i spożywczej pod warunkiem osiągania rynkowych sukcesów przez co najmniej 4 lata. Kandydatów rekomendują kapitule biznesmeni, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej i samorządu terytorialnego, organizacje i związki branżowe przedsiębiorców oraz zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu. Laureaci konkursów otrzymują także osobiste listy gratulacyjne od Prezydenta RP.

W tym roku  najbardziej prestiżowy tytuł jaki otrzymują menadżerowie zarządzający firmami, czyli "Złotą Tarczę Agrobiznesmena" otrzymali: Tadeusz Balcerowski, prezes Rolniczej Spółdzielni Mleczarskiej "Rolmlecz" z Radomia oraz Klaudiusz Balcerzak prezes, dyrektor generalny i właściciel Zakładów Mięsnych Balcerzak i Spółka z Wróblowa. Agrobiznesmenami Roku 2002 zostali: Wojciech Błaszczak – prezes Zarządu Hodowli Roślin w Strzelcach, firmy szczycącej się między innymi pięcioma złotymi medalami Polagry, Małgorzata i Marian Duda – założyciele i współwłaściciele Zakładów Mięsnych "M.M. DUDA" w Sosnowcu, Bodo Jan Engling  – prezes Zarządu firmy drobiarskiej "Drobimex-Heintz ze Szczecina specjalizującej się w przetwórstwie kurcząt , Helena Gontarz  – związana od początku swojej zawodowej kariery z  Powszechną Spółdzielnią Spożywców "Społem" w Kielcach, Mirosław Grzęda – prezes, dyrektor naczelny oraz udziałowiec "Biowetu-Puławy", Robert Kamiński – założyciel i prezes Zarządu Kamis - Przyprawy ze Stefanowa pod Warszawą, Mariola i Janusz Markiewiczowie – właściciele Licencjonowanej Szkółki Krzewów Jagodowych w Buszkowie, Stanisław Matuszewski – prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "Sulmak" z Sulechowa specjalizującego się w produkcji makaronów i kasz, Zbigniew Raczyński – dyrektor generalny firmy "Obram" z Olsztyna, Paweł Różański – dyrektor generalny firmy związanej z nasiennictwem ogrodniczym "Syngenta Seeds" z Piaseczna, Henryk Spychalski – prezes Zarządu Mazowieckiej Spółdzielni Mleczarskiej "Ostrowia" z Ostrowa Mazowieckiego, Witold Tomaszewski – dyrektor Zakładu Hochland Polska z Kazimierza Wielkopolskiego oraz Danuta i Józef Weremczukowie – założyciele i właściciele rodzinnej Firmy Weremczuk w Szerokiem k. Lublina, produkującej maszyny rolnicze cieszące się dużym uznaniem polskich i zagranicznych warzywników i sadowników.

Obecna, dwunasta edycja konkursu pozwoliła nagrodzić najlepszych biznesmenów rolnych, przedstawicieli różnych branż i działów gospodarki związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi. Do tej pory zaszczyt ten przypadł przedstawicielom 26 branż, przy czym największą liczbę Agrobiznesmenów Roku "wydała" branża mięsna, bo aż 18. Z obszaru techniki rolniczej wywodzi się 15 laureatów, a 14 z przetwórstwa mleczarskiego. Najmniej do tej pory, bo tylko po jednym laureacie "wypuściły" : przemysł tłuszczowy, cukiernictwo, hodowla zwierząt, przetwórstwo rybne, biotechnologia i kopalnictwo torfowe. Spośród nagrodzonych w latach 1991-2002 Złotymi Tarczami Agrobiznesmen, po dwóch laureatów pochodziło z branży mleczarskiej oraz obszaru techniki rolniczej, a po jednym z branży kawowej i przetwórstwa mięsnego.


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

15 września 2024 roku, tuż przed uroczystą mszą z okazji Dożynek Prezydenckich, ...

STANOWISKO ORGANIZAJI ROLNICZYCH STANOWIĄCYCH POLSKĄ DELEGACJĘ W COPA-COGECA W S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę