Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

„Afera mięsna” wraca na wokandę

27 lipca 2004

Kasację od wyroku w głośnej „aferze mięsnej” z połowy lat 60. rozpatrzy we wtorek Sąd Najwyższy. W procesie skazano wówczas na karę śmierci Stanisława Wawrzeckiego, a dziewięć innych osób na kary więzienia. Wniosek w tej sprawie złożył rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zakwestionował wyrok Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z 2 lutego 1965 roku w głośnej „aferze mięsnej” jako wydany z błędami prawnymi, w trybie doraźnym i bez prawa do rewizji. Kasacja wnosi o uchylenie wyroku wobec wszystkich dziesięciu wówczas skazanych oraz o umorzenie sprawy z powodu przedawnienia.

„Afera mięsna” była w czasie PRL jedną z najgłośniejszych spraw gospodarczych. Oprócz Stanisława Wawrzeckiego sądzono także dziewięć innych osób oskarżonych o łapownictwo. Orzeczenie wobec Wawrzeckiego było jedynym wykonanym w Polsce po 1956 roku wyrokiem śmierci za przestępstwo gospodarcze.

W akcie oskarżenia napisano, że Wawrzecki zagarnął 3,5 miliona złotych z łapówek przekazywanych mu przez kierowników sklepów z mięsem. Wyrok wykonano, a rodzinie oskarżonego skonfiskowano majątek.

Do dziś proces uczestników afery jest uważany za pokazowy i sterowany politycznie. Według wielu opinii był to mord sądowy. Przewodniczącym składu sędziowskiego był Roman Kryże, znany z wydania w poprzednich latach wielu wyroków śmierci na żołnierzy AK. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. O prawną rehabilitację ojca walczy od lat jego syn, znany aktor - Paweł Wawrzecki.


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę