Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Aby do maja

19 lutego 2004

Brak rynków zbytu, nadmiar produkcji oraz malejąca ilość zawieranych umów kontraktacyjnych - to podstawowe problemy polskich drobiarzy. Mają jednak nadzieję, że po 1 maja sytuacja się zmieni, ponieważ znikną cła w handlu z krajami Piętnastki. Pytanie tylko jak przetrwać do tego czasu.

Polscy drobiarze od roku mają problemami ze zbytem swojego towaru. Chodzi o to, że w Polsce mamy nadwyżkę tego mięsa. Resort Rolnictwa już dawno zaproponował Komisji Europejskiej otworzenie bezcłowego kontyngentu na import drobiu z Polski. Na razie bez rezultatu. "Wystąpiłem do Komisji Europejskiej aby alej utworzyć kontyngent bezcłowy na import do Unii Europjeksej drobiu z Polski. To by oznaczało, że polscy eksporterzy drobiu mieliby szansę wyeksportować nadwyżkę." - mówi minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Eksperci są pewni, że Komisja Europejska nie zgodzi się na rozszerzenie nam kontyngentu. Boom Eksportowy zaczął się w lutym 2003 roku. Wtedy kontyngent wynosił około 45 tys. ton. Na przełomie maja i czerwca nie zostało z niego ani śladu. Zdaniem ekspertów można było w tej sytuacji nadal wysyłać mięso. Niestety sprzedawało się go znacznie mniej z powodu wysokich ceł, które powodowały wzrost ceny drobiu. Od kilograma filetów z kurczaka trzeba było zapłacić około 1 euro. Nie co mniej za filety z indyka 0,8 euro. Odbiorcy Unijni mają w czym wybierać.

Drobiarze są sceptyczni, ponieważ dotychczasowe starania o przyznanie nam większego kontyngentu w okresie przedakcesyjnym nie dały rezultatu. Co będzie, gdy nie uda nam się wyeksportować tej nadwyżki. - Drób znalazł się na liście 200 towarów, które zagrożone są opodatkowaniem tzw. nadmiernych zapasów w momencie akcesji - powiedział Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.

W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy około 900 tys. ton drobiu. Z czego 90% sprzedaliśmy w kraju, a tylko 10 trafiło za granicę. Głównymi odbiorcami naszego mięsa drobiowego są Niemcy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę