Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

52 proc. Polaków uważa, że przyjęcie euro będzie czymś złym

2 października 2013
52 proc. Polaków uważa, że przyjęcie wspólnej waluty europejskiej będzie czymś złym. Przeciwnego zdania jest 13 proc. ankietowanych, a nieco więcej niż jedna piąta (22 proc.) nie widzi w tym ani nic złego, ani nic dobrego - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

"Ponad połowa respondentów (52 proc.) uważa, że zamiana waluty ze złotówki na euro będzie, ogólnie rzecz biorąc, czymś złym. Pozytywny stosunek do wprowadzenia euro ma 13 proc. badanych. Nieco ponad jedna piąta osób (22 proc.) nie widzi w tym ani nic złego, ani nic dobrego. 13 proc. uczestników badania miało trudności z udzieleniem odpowiedzi" - napisano w komunikacie TNS.
TNS podaje, że w porównaniu z wynikami z czerwca bieżącego roku, zmiany są nieduże - o 3 punkty procentowe spadł odsetek osób negatywnie nastawionych do wspólnej waluty europejskiej, natomiast odsetek tych, którzy uważają, że euro będzie czymś dobrym, wzrósł o 2 punkty procentowe.
"Podobnie wygląda sytuacja odsetka ankietowanych, którzy przyjęcie euro określili jako ani nic dobrego ani nic złego - w porównaniu z wynikami z czerwca nastąpił 2-punktowy spadek (z 24 proc. do 22 proc.). Warto jednak zauważyć, że we wrześniu wzrósł nieco (o 3 punkty procentowe) udział osób niezdecydowanych w tej kwestii" - napisano.
WPŁYW WPROWADZENIA EURO NA SYTUACJĘ GOSPODARSTW DOMOWYCH
Według sondażu TNS zdecydowana większość Polaków uważa, że waluta euro wpłynie na sytuację ich gospodarstw domowych.
"62 proc., czyli ponad połowa z nas, jest przekonana, że wpływ ten będzie negatywny, tylko co ósmy badany (12 proc.) sądzi, że będzie on pozytywny. 14 proc. respondentów nie przewiduje żadnych zmian, a kolejne 12 proc. nie ma jednoznacznej opinii na ten temat" - napisano.
"W porównaniu z poprzednim pomiarem sytuacja nie zmieniła się znacząco. O 3 punkty procentowe spadł udział tych, którzy przewidują niekorzystny wpływ i o tyle samo wzrósł udział osób przekonanych o pozytywnym wpływie. O 2 punkty procentowe spadł odsetek osób, które twierdzą, że euro nie wpłynie na sytuację gospodarstw domowych, a także odsetek osób nie mających na ten temat sprecyzowanej opinii" - dodano.
WPŁYW WPROWADZENIA EURO NA POLSKĄ GOSPODARKĘ
Według TNS 51 proc. respondentów uważa, że przyjęcie euro wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę.
"Przeciwnego zdania jest 17 proc. badanych. 12 proc. osób twierdzi, że nie będzie miało to żadnego wpływu. Jedna piąta (20 proc.) uczestników badania miała natomiast trudności z udzieleniem odpowiedzi" - napisano.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę