Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

2012 r. - warszawski sąd ogłosił upadłość 132 firm

5 stycznia 2016
Warszawski sąd ogłosił w ubiegłym roku upadłość 132 firm. Były to głównie małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do 20 osób. Firmy te zajmowały się handlem hurtowym i detalicznym, budownictwem oraz przetwórstwem przemysłowym.
"W 2012 r. w X Wydziale Gospodarczym ds. Upadłościowych i Naprawczych Sądu Rejonowego dla m.st. w Warszawie ogłoszono 132 upadłości. To o 40 więcej firm, niż w roku 2011" - poinformowała PAP Magdalena Młynarczyk-Zugaj z sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie.
Rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Wiesława Lipińska powiedziała PAP, że z danych, jakie posiada urząd wynika, że w ub.r. najwięcej upadło małych firm zatrudniających do 20 osób. Takich przedsiębiorstw było 113.
Dodała, że upadłości najbardziej dotknęły branże zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym, budownictwem oraz przetwórstwem przemysłowym.
"W 2012 r. z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) wypłaciliśmy świadczenia w wysokości ponad 27 mln zł dla 4 tys. 452 pracowników z upadłych firm, a w 2011 r. takich wypłat dokonaliśmy w stosunku do 3 tys. 957 osób" - powiedziała Lipińska. Dodała, że według danych na 29 stycznia w ub.r. takimi świadczeniami zostali objęci pracownicy ze 169 firm.
Poinformowała, że w grudniu stopa bezrobocia w województwie mazowieckim wyniosła 10,8 proc., w listopadzie ub.r. było to 10,2 proc. Na koniec grudnia ub.r. było zarejestrowanych bezrobotnych 271 tys. 927. Wśród nich 47,8 proc. stanowiły kobiety, a 52,2 proc. mężczyźni.
Według analityków firmy Euler Hermes, która ubezpiecza należności handlowe, problemy z płynnością są zdecydowanie częściej przyczyną kłopotów firm.
"Mamy do czynienia przede wszystkim z kryzysem finansowym - wynikającym z problemów z terminowym odzyskaniem środków własnych jak i z pozyskaniem ich z zewnątrz, jako efektu ograniczenia przez banki finansowania już nie tylko inwestycji, ale nawet kredytowania bieżącego - obrotowego. Kłopoty z płynnością może mieć każda firma - zarówno najsilniejsze kapitałowo duże firmy, jak i elastyczne firmy małe - bez podziału na branże, na firmy eksportujące czy importujące" - uważa dyrektor biura oceny ryzyka i główny analityk Euler Hermes Tomasz Starus.
Według Euler Hermes pomimo dużej liczby upadłości firm na Mazowszu, region ten nie odczuwa ich skutków ekonomicznych i społecznych tak mocno jak chociażby Wielkopolska. Łączny obrót bankrutów na Mazowszu to ok. 2,3 mld złotych, podczas gdy w Wielkopolsce - ponad 3 mld. "Na Mazowszu duża część firm, które upadały to firmy handlowe czy usługowe".



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę