MERCOSUR1
TSW_XV_2025

135 lat istnienia Kół Gospodyń Wiejskich

19 listopada 2002

O organizacji i programie działalności KGW rozmawialiśmy z panią Bożeną Antczak-Polatyńską, dyrektorem Zespołu Kół Gospodyń Wiejskich. 

W tym roku obchodzimy 135 lecie istnienia Kół Gospodyń Wiejskich, proszę nam powiedzieć, czym są Koła Gospodyń? 

Jesteśmy dobrowolną, samorządną i niezależną organizacją społeczno-zawodową kobiet wiejskich działającą w ramach organizacji kółek rolniczych Jest to organizacja stanowiąca liczącą się bazę samorządu rolniczego, która może podejmować szereg działań gospodarczych i społecznych na wsi.

Czym się zajmują członkinie?

Program działalności KGW jest bardzo szeroki. Wynika on głównie z potrzeb kobiet wiejskich i ich rodzin oraz potrzeb wsi i rolnictwa. Jest stale dostosowywany do zmieniających się warunków zewnętrznych i wzbogacany o nowe formy działania. Koncentruje się on na pięciu obszarach działania, które dotyczą:

  • pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży. Wiele kół prowadzi działalność mająca na celu poprawę warunków lokalowych szkół współdziałając w tym zakresie z samorządem terytorialnym, ogniwami administracji samorządowej i rządowej;
  • działania na rzecz ochrony zdrowia oraz zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich poprzez rozwój oświaty zdrowotnej, podnoszenie stanu sanitarnego obejść gospodarskich i całej wsi, kultury zdrowotnej mieszkańców wsi oraz pomocy ludziom starszym i niepełnosprawnym;
  • rozwijania różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, aktywnych form walki z bezrobociem, poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, wielofunkcyjnego rozwoju wsi;
  • racjonalizowania wiejskiego gospodarstwa domowego i działów produkcji rolniczej prowadzonych głównie przez kobiety;
  • zwiększania uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze, kultywowanie folkloru i sztuki ludowej.

Rozwijanie różnych form przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, głównie wśród kobiet, jest od 1990 r. jednym z trzech wiodących zadań działalności programowej organizacji. Celem tej działalności jest zwiększenie aktywności zawodowej oraz wzrost dochodów rodzin rolniczych.

Obecnie KGW inicjują różnorodną działalność gospodarczą i handlową, jak przetwórstwo rolno-spożywcze, mała gastronomia, turystyka, promowanie i sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego. Działalność ta służy pozyskiwaniu środków na finansowanie podejmowanych inicjatyw socjalnych, a także działalność kulturalno-oświatową oraz inne formy radzenia sobie w warunkach gospodarki rynkowej. W zmienionej sytuacji gospodarczej powstało zapotrzebowanie na kształcenie w zakresie marketingu, ekonomiki, organizacji małego biznesu, wytwarzania zdrowej żywności, organizacji bazy turystycznej na wsi, organizacji sprzedaży płodów rolnych. Jedną z najbardziej popularnych i najstarszych form działalności KGW jest prowadzenie wypożyczalni sprzętu gospodarstwa domowego, prowadzenia Zespołów Ludowych , rękodzielnictwo artystyczne .

Zakres działalności organizacji KGW jest systematycznie wzbogacany o nowe inicjatywy i dostosowywany do zmieniających się warunków. Działalność ta we wsiach i gminach prowadzona jest w ramach współpracy z organizacjami młodzieżowymi, ochotniczymi strażami pożarnymi, spółdzielczością wiejską, organami samorządu terytorialnego i administracji rządowej oraz instytucjami obsługującymi wieś i rolnictwo.

W czasie spotkania mówiła Pani o tym, że powstaną komisje, które mają za zadanie pomóc w codziennych problemach polskiej wsi.

Tak, są przygotowane cztery komisje:

Komisja ds. profilaktyki zdrowotnej - ma za zadanie zajmować się realizacją programu w ramach którego chcemy organizować badania mammograficzne, cytologii, osteoporozy ,jaskry prostaty. Będziemy to robić nie akcyjnie, więc nie jednorazowo. Jest to program, który będzie realizowany w ciągu kilku lat, po to, aby jak najwięcej ludzi ze środowisk wiejskich mogło się przebadać, żeby jak najwcześniej wykryć zagrożenie choroby i podjąć skuteczne leczenie.

Czym zajmą się pozostałe komisje? 

Są jeszcze Komisja ds. edukacji i kultury, Komisja ds. rodziny wiejskiej oraz Komisja ds. aktywizacji zawodowej kobiet. Ta ostatnia między innymi ma na celu promowanie produktów regionalnych, kultywowanie tradycji np. kulinarnych, promocję turystki wiejskiej. Są przygotowane ankiety dla naszych kół, które pozwolą dokładnie poznać, przeanalizować, czym zajmują się poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich i jak możemy pomagać w dalszym rozwoju ich działalności.

Takie spotkanie to dobre miejsce, żeby omówić problemy nurtujące KGW, czy w tym roku będą podobne? 

Podobne spotkania obywają się w każdym Regionalnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych dwa razy w roku.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę