Ptak_Waw_CTR_2024

128 win do oceny

25 czerwca 2012
88 winnic z całego kraju zgłosiło 128 win do oceny podczas  VII Konwentu Winiarzy Polskich w Łańcucie - poinformowała sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.
"Konwent z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań polskich winiarzy, a z drugiej okazją do zinwentaryzowania polskich winnic" - powiedziała Wawro.
Dodała, że "zgłoszone wina zostaną ocenione w sobotę podczas panelu degustacyjnego winiarzy".
"Natomiast na niedzielę zaplanowano otwartą degustację. Swoją ofertę zaprezentuje na niej ponad 20 polskich winnic" - zaznaczyła sekretarz stowarzyszenia.
Na konwent przyjechali zarówno winiarze-amatorzy, produkujący na potrzeby rodziny i przyjaciół; średni plantatorzy, których produkcję wina wchłania lokalny rynek i turyści oraz właściciele dużych plantacji, którzy chcą ze swoją ofertą wejść na międzynarodowe rynki enoturystyczne.
Według Wawro konwent jest "największym tego typu przedsięwzięciem winiarskim w Polsce". Co roku odbywa się w innym regionie. Na Podkarpaciu winiarze będą gościć po raz drugi, kilka lat temu konwent odbył się w Jaśle.
Organizatorami merytorycznymi konwentu są fundacja Polski Instytut Winorośli i Wina oraz redakcja "Magazynu Wino", a tegorocznym gospodarzem - Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.
Organizacje skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winiarzy.
Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl na ok. 70 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.
Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.



POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę