Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

128 win do oceny

25 czerwca 2012
88 winnic z całego kraju zgłosiło 128 win do oceny podczas  VII Konwentu Winiarzy Polskich w Łańcucie - poinformowała sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.
"Konwent z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań polskich winiarzy, a z drugiej okazją do zinwentaryzowania polskich winnic" - powiedziała Wawro.
Dodała, że "zgłoszone wina zostaną ocenione w sobotę podczas panelu degustacyjnego winiarzy".
"Natomiast na niedzielę zaplanowano otwartą degustację. Swoją ofertę zaprezentuje na niej ponad 20 polskich winnic" - zaznaczyła sekretarz stowarzyszenia.
Na konwent przyjechali zarówno winiarze-amatorzy, produkujący na potrzeby rodziny i przyjaciół; średni plantatorzy, których produkcję wina wchłania lokalny rynek i turyści oraz właściciele dużych plantacji, którzy chcą ze swoją ofertą wejść na międzynarodowe rynki enoturystyczne.
Według Wawro konwent jest "największym tego typu przedsięwzięciem winiarskim w Polsce". Co roku odbywa się w innym regionie. Na Podkarpaciu winiarze będą gościć po raz drugi, kilka lat temu konwent odbył się w Jaśle.
Organizatorami merytorycznymi konwentu są fundacja Polski Instytut Winorośli i Wina oraz redakcja "Magazynu Wino", a tegorocznym gospodarzem - Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.
Organizacje skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winiarzy.
Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl na ok. 70 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.
Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę