Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

100 hektarów na rodzinę

20 listopada 2006

Rząd przygotowuje ograniczenia w kupowaniu państwowej ziemi przez rolników, którzy mają gospodarstwa większe niż 100 hektarów. Opozycja już zapowiedziała, że nie poprze takich restrykcji.

Obecne przepisy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa mówią, że za gospodarstwo rodzinne uważa się takie, którego powierzchnia jest nie większa niż 300 hektarów. Rząd chce obniżyć tę wielkość, aż trzykrotnie.

Henryk Kowalczyk – wiceminister rolnictwa: Niewiele już zostało gruntów wolnych w zasobie skarbu państwa, dla których możemy wspierać gospodarstwa rodzinne.

W praktyce dla rolników oznacza to tyle, że osoby, które mają gospodarstwa ponad 100 hektarowe będą mogły je dalej powiększać, ale tylko na wolnym rynku. Nie będą natomiast mogły startować w przetargach organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Chodzi o to, aby preferencyjnie traktować gospodarstwa małe, które zdaniem rządu powinny dalej się rozwijać. Opozycja ma jednak sporo wątpliwości. - Dla niektórych województw byłby to obszar adekwatny np. dla województw wschodnich i południowych, ale dla Wielkopolskiego może to być sporym problemem. – twierdzi Stanisław Stec – poseł SLD.

Za odrzuceniem rządowego projektu na pewno będzie głosować Platforma Obywatelska. – Wydaje mi się, że działania powinny być odwrotne, tzn., żeby gospodarstwa rodzinne były przynajmniej wielkości 300 ha. – mówi Kazimierz Plocke – poseł PO.

Resort rolnictwa zaproponuje także ograniczenie liczby osób, które mogą brać udział w przetargach organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Projekt nowelizacji za dwa tygodnie powinien trafić do konsultacji międzyrządowych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę