aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o PARP

3 stycznia 2005

1 stycznia 2005 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która wprowadziła unijną definicję mikroprzedsiębiorstwa oraz małego i średniego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z unijną definicją, za małe i średnie przedsiębiorstwa uważa się te firmy, w których państwo lub jednostki samorządu terytorialnego posiadają mniej niż 25 proc. udziałów, akcji lub praw głosu.

Nie dotyczy to jednak najmniejszych jednostek samorządu terytorialnego, których roczny budżet nie przekracza równowartości 10 mln euro, a liczba mieszkańców 5 tys.

Przyjęcie unijnej definicji ma ułatwić uzyskiwanie pomocy unijnej przez najmniejsze firmy. Natomiast wykluczy z tej pomocy te firmy, które przez powiązanie kapitałowe z większymi podmiotami, nie mieszczą się w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2005 r., ponieważ z końcem grudnia 2004 r. straciły moc przepisy ustawy Prawo o działalności gospodarczej i zawarte w tej ustawie definicje małego i średniego przedsiębiorstwa. Nowa definicja będzie jednolita z definicją stosowaną w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowelizacja zakłada też, że fundusze poręczeniowe, którym PARP udzieli wsparcia kapitałowego, będą mogły przeznaczyć te środki na udzielanie poręczeń nie tylko pożyczek i kredytów, ale także na udzielanie poręczeń jako wadium, które zobowiązany jest wnieść przedsiębiorca ubiegający się o zamówienie publiczne.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę