Ptak_Waw_CTR_2024

UE: Kontynuacja zniżkowej tendencji na rynku zbóż

29 lutego 2016
UE:  Kontynuacja zniżkowej tendencji na rynku zbóż

W tym tygodniu na paryskiej giełdzie spadkowe tendencje cen zbóż w kontraktach terminowych pogłębiały się. Kukurydza w kontrakcie marcowym kosztowała 144,8 EUR/tonę, tj. o 0,9% mniej niż przed tygodniem, a pszenica –145,8 EUR/tonę, tj. o 4,6% mniej niż tydzień wcześniej.

Spadki cen o tej porze roku wskazują na przekonanie uczestników rynku co do dobrych perspektyw na kolejny sezon. Do tego dochodzi wyjątkowo wysoki poziom zapasów zbóż zarówno w skali samej UE, jak i globalnej. Spadki mają więc uzasadnienie przede wszystkim w czynnikach fundamentalnych. Obecnie nawet bardzo dobre wyniki tygodniowej sprzedaży unijnej pszenicy (761 tys. ton) nie były w stanie wpłynąć na zmianę trendu. Także ogłoszenie kilku dużych przetargów ze strony wiodących importerów (Arabia Saudyjska, Egipt, Tajwan) na zakup pszenicy nie podziałało zwyżkowo.

Spadki notowań  wystąpiły również na CBoT. Tutaj kukurydza w najbliższym kontrakcie wyceniana była po 139,8 USD/tonę, tj. o 2,9% mniej niż tydzień wcześniej, a pszenica –po 163,6 USD/tonę (spadek o 3,7% w ujęciu tydzień do tygodnia). Notowania pszenicy na CBoT zniżkowały przez większość tygodnia, dopiero w czwartek nastąpił niewielkie odbicie z wyjątkowo niskiego poziomu, najniższego od około pięciu i pół roku. W przypadku pszenicy amerykańskiej dodatkowym czynnikiem potęgującym zniżki są słabe wyniki w eksporcie, związane z silną pozycją dolara.

W drugiej połowie tygodnia USDA podał do wiadomości wstępne szacunki  przewidywanej powierzchni upraw zbóż i soi w Stanach-areał pszenicy ma się zmniejszyć, wzrosnąć ma zaś areał kukurydzy i soi. Przewidywania te bazują na subiektywnych ocenach, bardziej wiarygodne szacunki, oparte o badania sondażowe, ukażą się w późniejszym czasie.

Presja podażowa jest obecnie tak duża, że nawet wysoka tygodniowa produkcja bioetanolu w USA nie działa hamująco na spadki cen. W tygodniu kończącym się 19 lutego br. amerykańska produkcja etanolu wyniosła średnio 994 tys. baryłek dziennie, tj. o 19 tys. baryłek więcej niż tydzień wcześniej, a zapasy etanolu -23,11 mln baryłek. Nie bez znaczenia dla cen bioetanolu, a także surowca, z którego jest on w przeważającej większości wytwarzany w Stanach, tj. kukurydzy, są obecne nadal niskie ceny ropy.

Pod koniec tygodnia notowania etanolu na giełdzie w Chicago (najbliższy kontrakt) wynosiły 1,364 USD za galon amerykański. Notowania ropy Brent na londyńskiej giełdzie kształtowały się w tym samym czasie na poziomie 35 USD za baryłkę.

komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł


POWIĄZANE

Wodoodporne namioty magazynowe stały się w ostatnim czasie niezwykle  popularne ...

Amerykański departament rolny opublikował dane eksportowe U.S. Census Bureau (US...

Nowa kampania promująca polskie zboża i wspierająca lokalnych rolników Ruszyła o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę