Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Instytut Ekonomiki Rolnictwa: zbiory zbóż szacowane są na 29,1 mln ton

11 września 2015
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewiduje pogorszenie się sytuacji na polskim rynku zbóż w sezonie 2015/16. Na skutek suszy zbiory będą mniejsze. Eksperci szacują, że uzyska się 29,1 mln ton ziarna, tj. o ponad 8 proc. mniej niż w 2014 r.

"W połączeniu z mniejszymi zapasami początkowymi spowoduje to zmniejszenie podaży krajowej o blisko 11 proc. Jednocześnie zużycie zwiększy się o ponad 5 proc. W wyniku tego, zapasy końcowe mogą się zmniejszyć o 41 proc. do 1,0 mln ton" - napisano w comiesięcznej publikacji IERIGŻ.

 
Według ekspertów IERiGŻ, w najbliższym czasie ceny surowców roślinnych mogą wzrosnąć. Spadek zbiorów praktycznie wszystkich roślin uprawnych z powodu suszy, która objęła głównie centralną Polskę, sprawi, że podaż zbóż będzie znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku, który był rekordowy pod względem zbiorów.

 
Dynamikę wzrostu cen skupu zbóż hamować będzie jednak wysoka podaż produktów zwierzęcych. Pogorszenie opłacalności produkcji trzody chlewnej, drobiu, bydła i mleka, będzie skłaniać mniej efektywnych producentów do redukcji pogłowia zwierząt. Będzie to zwiększać podaż żywca. Sytuacja może zmienić się w czwartym kwartale pod wpływem sezonowego spadku podaży przede wszystkim mleka - oceniła Jadwiga Seremak-Bulge.

 
Jej zdaniem niepewność co do skali podwyżek cen w sezonie 2015/16 zachęca rolników do magazynowania zbóż i wstrzymywania się ze sprzedażą. Mimo zakończenia żniw ich podaż zbóż jest niewielka.

 
Dobre zbiory na świecie oraz mniejszy popyt ze strony największego importera - Chin powoduje, że światowe ceny zbóż od kilku tygodni spadają. "Nie należy się więc spodziewać znacznego wzrostu cen krajowych, mimo mniejszych zbiorów w Polsce i wielu krajach europejskich" - zaznaczyła ekspertka.

 
Według niej, prawdopodobny wzrost cen zbóż po zbiorach w 2015 r. oraz niskie ceny żywca wieprzowego mogą zahamować zainteresowanie produkcją żywca wieprzowego i odbudową pogłowia świń. Wskazuje na to zmniejszenie liczby świń przeznaczonych na chów. Wyższe ceny ziarna i pasz mogą zmniejszyć opłacalność produkcji drobiarskiej i dynamikę jej rozwoju.

 
W zakończonym sezonie 2014/15 (lipiec 2014 r. – czerwiec 2015 r.) do skupu trafiło 8,6 mln ton zbóż podstawowych, tj. o 15 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Skupiono 6,0 mln ton pszenicy (5,0 mln ton w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu), 683 tys. ton żyta (1,1 mln ton), 749 tys. ton jęczmienia (643 tys. ton) i 1,9 mln ton kukurydzy (2,1 mln ton).

 
Sezon 2014/2015 był drugim z kolei sezonem ze spadkiem cen. W skupie przeciętne ceny były niższe od 6 proc. (żyto) do 17 proc. (jęczmień). Średnia cena pszenicy wyniosła 664 zł/t wobec 748 zł/t w sezonie poprzednim. Również na targowiskach za zboża płacono o kilkanaście procent mniej niż przed rokiem. Najbardziej potaniały pszenica i jęczmień (o 14 proc.).

 
Eksport zbóż w sezonie 2014/15 był rekordowo duży i wyniósł 6,6 mln ton, o 29 proc. więcej niż w sezonie 2013/14. Przyczyniły się do tego przede wszystkim bardzo wysokie zbiory w kraju, dobra jakość ziarna, mała podaż pszenicy konsumpcyjnej na zachodzie Europy, ograniczenia w eksporcie z Rosji i Ukrainy oraz osłabienie euro i złotego w stosunku do dolara USA - podał Instytut.

 
W strukturze towarowej wywozu dominowała pszenica, której eksport wyniósł 4,5 mln ton wobec 2,6 mln ton poprzednio. Eksport żyta wyniósł 590 tys. ton, jęczmienia 196 tys. ton i kukurydzy 614 tys. ton. Zmniejszył się przywóz wszystkich zbóż, w tym pszenicy o 16 proc. do 528 tys. ton, żyta o 7 proc. do 11 tys. ton, jęczmienia o 46 proc. do 145 tys. ton oraz kukurydzy o 17 proc. do 301 tys. ton. Nadwyżka eksportu nad importem zbóż wyniosła 5,6 mln ton wobec 3,8 mln ton w poprzednim sezonie.

POWIĄZANE

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE 26.07.2023 Pszenica ozima Chevignon 12,747 t/ha Gospodar...

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę