Produkcja jabłek w tym sezonie opłacała się sadownikom. Ceny są dobre, głownie ze względu na znacznie mniejsze zbiory.
Drogie były jabłka przemysłowe. Za kilogram przetwórnie płaciły od 50 do 60 groszy, dlatego wielu eksporterów zdecydowało się sprzedać nawet odmiany deserowe, zamiast czekać na odblokowanie granic i ewentualnie wyższe ceny.
Od stycznia jabłka do przetwórstwa tanieją, ale to już końcówka skupu. W tym tygodniu ceny spadły nawet do 35 groszy za kilogram. Natomiast wciąż drogie są jabłka deserowe.
Nieoficjalnie wiadomo, że mimo zakazu eksportu owoców do Rosji, polskie jabłka tam docierają. To reeksport przez Mołdawię, Ukrainę i Białoruś. Ponieważ 1/3 wszystkich importowanych przez Rosję owoców pochodzi z naszego kraju, eksperci są optymistami i uważają, że zakaz handlu nie powinien utrzymać się długo.
Średnie ceny białej cebuli w spółdzielniach ogrodniczych:
woj. łódzkie - 0,39 zł/kg
woj. podlaskie - 0,46 zł/kg
woj. mazowieckie - 0,60 zł/kg
woj. podkarpackie - 0,65 zł/kg
Ale powody do zadowolenia mają nie tylko właściciele sadów. Po kryzysowym ubiegłym sezonie, straty odrabiają producenci cebuli. Średnie ceny są ponad dwukrotnie wyższe niż rok temu. Najwięcej, średnio 65 groszy za kilogram płacą spółdzielnie ogrodnicze w woj. podkarpackim.
Średnie ceny białej kapusty:
woj. łódzkie - 0,50 zł/kg
woj. podlaskie - 0,65 zł/kg
woj. podkarpackie - 0,68 zł/kg
woj. mazowieckie - 0,80 zł/kg
Bardzo droga jest też biała kapusta. W porównaniu z ubiegłym rokiem za kilogram trzeba zapłacić prawie czterokrotnie więcej. Najniższą cenę znaleźliśmy w woj. łódzkim, najwyższe na Mazowszu.