Ptak_Waw_CTR_2024

Niepewny los gorzelni

25 lipca 2003

Nie tylko producenci rzepaku z utęsknieniem czekają na zakończenie prac nad ustawą o biopaliwach. W podobnej sytuacji znajdują się także gorzelnicy oraz producenci alkoholi. Gorzelnicy w oczekiwaniu na ustawę, która może spowodować wzrost ich zysków, znacznie ograniczyli produkcję surowego spirytusu. W efekcie zakłady spirytusowe nie mogą kupić surowca do produkcji wódek.

Sytuacja producentów alkoholi na przednówku nigdy nie jest wesoła. Na rynku jest mało zboża, i w efekcie gorzelnie ograniczają produkcje. Jednak w tym roku sytuacje jest wyjątkowo trudna. Niektóre gorzelnie prawie całkowicie zawiesiły produkcje spirytusu. A wszystko to przez wciąż trwające prace nad ustawą o biopaliwach. Przypuszczalnie właściciele gorzelni liczą na niższe ceny po wejściu tej ustawy i na stały odbiór ze strony koncernów paliwowych – mówi Cezary Sieradzki z Polmos Józefów. 
 
Taka sytuacje jest bardzo możliwa, choć nie do końca przesądzona. Z ustawy o biopaliwach, pomimo protestów partii opozycyjnych, wykreślono bowiem zapis o gwarantowanych cenach minimalnych. 
 
Producenci alkoholi, aby zdobyć niezbędny do produkcji wódek spirytus postanowili nawiązać bliższą współpracę z gorzelniami. Korzyścią dla nas będzie stały dostęp, natomiast my dostawcom gwarantujemy długoterminowe umowy, oprócz tego pewność odbioru przez nas ich produkcji oraz stałe ceny – dodaje Cezary Sierdzaki. 
 
Aby zachęcić do zawierania takich umów podwarszawski Polmos z Józefowa deklaruje także możliwość żyrowania gorzelniom kredytów na zakup zboża niezbędnego do produkcji spirytusu.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę