Senat przyjął ustawę o regulacji rynku cukru, uchwaloną przez Sejm 24 kwietnia tego roku. Najważniejszymi poprawkami Senatu było wykreślenie punktu mówiącego, że właścicielem limitu produkcji cukru jest plantator, oraz zniesienie ceny interwencyjnej przy sprzedaży cukru przez cukrownie.
Wiceminister rolnictwa Andrzej Chodkowski wyraził opinię, że przyznanie plantatorom limitów "burzy dotychczasowy porządek prawny", wzbudza wątpliwości co do ich konstytucyjności oraz jest niezgodne z rozwiązaniami unijnymi. Wyjaśnił również, że według dotychczasowej ustawy limity cukru przyznaje minister rolnictwa i na sezon 2003/2004 zostały one już rozdzielone. Nowy zapis nie określał, kto i kiedy ma przyznawać takie limity plantatorom. Kolejną ważną poprawką było zniesienie zakazu sprzedaży cukru na rynku krajowym przez Agencję Rynku Rolnego i innych przedsiębiorców po cenie niższej niż interwencyjna. Chodkowski stwierdził, że do tej pory firmy obchodziły ten przepis, sprzedając cukier poniżej ustalonej wartości.
Zniesienie tych cen ma pomóc przede wszystkim koncernowi Polski Cukier, który chce scentralizować sprzedaż cukru, a ponieważ zajmuje 39 proc. rynku, może odnieść o wiele większe korzyści niż teraz, gdy 27 cukrowni konkuruje między sobą - podkreślił wiceminister. Dodał ponadto, że ustawa o rynku cukru będzie obowiązywać do momentu wstąpienia Polski do UE. W Unii funkcjonowanie rynku cukru jest regulowane przez rozporządzenie, które będzie stosowane wprost w polskim systemie prawnym.