MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rodzime gatunki drzew i krzewów posadzono w szkolnym ogrodzie

29 maja 2017
Rodzime gatunki drzew i krzewów posadzono w szkolnym ogrodzie

Rodzime gatunki drzew i krzewów, m.in. śliwy tarniny, głogi, buki i cisy, dzikie róże trzmieliny, jałowce - kiedyś popularne w Polsce, dziś rzadko spotykane, posadzono w piątek w ogrodzie jednej z rzeszowskich szkół średnich. Zasadzono prawie 100 sadzonek.

Akcję przeprowadzili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie wraz z gośćmi. Nowe zasadzenia objęły obszar około 1 hektara przyszkolnego ogrodu.

Sadzenie sadzonek zorganizowano w ramach projektu Klubu Gaja "Święto Drzewa – wśród pól".

Dyrektorka szkoły Krystyna Gutowska powiedziała PAP, że szczególny nacisk położono na to, aby były to rodzime gatunki drzew i krzewów związanych z zadrzewieniami śródpolnymi. Zauważyła też, że wiele z tych gatunków obecnie bardzo rzadko można spotkać w krajobrazie wiejskim czy w ogrodach.

"W przypadku niektórych gatunków mieliśmy nawet problem ze zdobyciem sadzonek, bo nikt ich nie miał. Tak było np. z kłokoczką południową, która kiedyś była bardzo popularna i miała wartość użytkową. Nazywano ją krzewem różańcowym, bo z jej ususzonych owoców robiono paciorki różańca" – mówiła PAP dyr. szkoły.

Dzięki piątkowej akcji szkolna kolekcja wzbogaciła się o takie gatunki jak m.in.: śliwa tarnina, głóg, dzika róża trzmielina, kłokoczka południowa, azalia pontyjska, wawrzynek wilczełyko, buk, jałowiec pospolity, cis.

"Wybraliśmy gatunki, które zarówno pasują do charakteru ogrodu, jak i są gatunkami rodzimymi. Uzupełniły one szkolną kolekcję o okazy, które coraz rzadziej ludzie sadzą w ogrodach przydomowych, kierując się wygodą i modą, a zapominając o bogactwie tego, co mieliśmy od dawna" – zauważyła nauczycielka projektowania architektury krajobrazu w tej szkole Joanna Bułat.

Gutowska zaznaczyła, że drzewa i krzewy uzupełnią istniejącą szkolną kolekcję dendrologiczną, a w przyszłości posłużą jako cenna pomoc dydaktyczna na temat roli i znaczenia zadrzewień śródpolnych w ochronie bioróżnorodności, a także korzyści jakie przynoszą one w rolnictwie i dla naszego zdrowia. Przypomniała przy tym, że szkoła kształci m.in. techników architektury krajobrazu, dla których te nowo posadzone rośliny okażą się szczególnie pomocne.

Sadzeniu drzew towarzyszyła akcja "Czytanie drzewom", czyli czytania utworów literackich z różnych epok, poświęconych drzewom i krzewom oraz rozwiązywanie szkolnego Questu "Skarb dawnego Miłocina". Questing jest formą gry terenowej. Polega na przejściu trasy nieoznakowanym szlakiem i rozwiązywaniu licznych zagadek, których odgadnięcie pomaga w zwiedzaniu i poznawaniu wyjątkowych, ale często zapomnianych miejsc.

Uczniowie zaprosili na wyprawę, w czasie której uczestnicy poznawali przyrodę ogrodu wokół szkoły (kiedyś w Miłocinie, który obecnie jest dzielnicą Rzeszowa) i jego historię. Quest powstał podczas realizacji projektu Klubu Gaja "Święto Drzewa – wśród pól", w którym szkoła z Rzeszowa bierze udział od początku 2016 roku.

"Poprzez zaangażowanie młodzieży w takie działania i uświadamianie możemy mieć wpływ na kształtowanie krajobrazu, czynną ochronę zasobów naszego środowiska, polepszenie jego funkcjonowania tak, abyśmy mieli jak najwięcej korzyści z właściwego gospodarowania i bogactwa przyrody" – podkreśliła Bułat.

Projekt "Święto Drzewa – wśród pól" poświęcony jest roli zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej i łagodzeniu skutków zmian klimatu na terenach rolniczych. Ma zachęcać mieszkańców z terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych, które stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu, podnoszą walory wypoczynkowe miejscowości i są ostoją dzikiej przyrody.

Projekt jest kontynuacją realizowanego przez Klub Gaja od 2003 roku programu aktywnej edukacji ekologicznej "Święto Drzewa" angażującego różne grupy wiekowe, społeczne, zawodowe do działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Dzięki programowi już 620 tys. osób posadziło ponad 780 tys. drzew.

Projekt jest dofinansowany przez: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzki oddział Funduszu w Katowicach.

(PAP) zdj. ilustracyjne


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę