MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Podkarpackie: leśnicy sprzedadzą w tym roku ok. tysiąca metrów sześciennych drewna

2 lutego 2017
Podkarpackie: leśnicy sprzedadzą w tym roku ok. tysiąca metrów sześciennych drewna
PAP / Darek Delmanowicz

Ok. 1 tys. metrów sześciennych cennego drewna przeznaczyła w tym roku do sprzedaży Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie (Podkarpackie). Sprzedaż surowca w formie przetargu submisyjnego odbędzie się 15 lutego br.

Jak poinformował PAP naczelnik wydziału gospodarki drewnem RDLP w Krośnie Mieczysław Zaniewski, na składach submisyjnych w Oleszycach i Uhercach najwięcej jest drewna dębu – ok. 600 metrów sześciennych, co stanowi ponad połowę oferty.

„To oczywiście efekt rozpoznania rynku, bo największym popytem cieszy się właśnie drewno dębowe. Zwyczajowo wysokie ceny osiągają pojedyncze kłody drewna jaworowego. Nasza oferta została skonfigurowana w taki sposób, aby w całości znalazła nabywców” - dodał.

Drewno, które zostanie sprzedane, wybrano spośród surowca pozyskanego w toku normalnych cięć hodowlanych na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Krośnie. W tym roku największą pulę zaoferowały nadleśnictwa Leżajsk i Strzyżów.

Na nabywców oczekuje też, oprócz dębu, drewno jesionowe oraz jaworowe, pochodzące głównie z bieszczadzkich drzewostanów. W mniejszych ilościach wystawiono drewno buka, olszy, wiązu, czereśni i klonu zwyczajnego. Jak zaznaczył Zaniewski, kupcy mogą oglądać surowiec w dniach 8-14 lutego.

Submisje w RDLP w Krośnie to jedne z większych w Europie przetargów na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku.

Każdego roku o prawo zakupu najcenniejszego drewna ubiega się kilkadziesiąt firm. Większość z nich to krajowi producenci okleiny, ale są również kupcy z Austrii, Estonii, Niemiec, Słowacji, a nawet Japonii.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że woj. podkarpackie jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

(PAP)


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę