europejskie forum rolników 2025

Nowe GMO (NGT) pozbawia rolników i hodowców wolności wyboru i suwerenności

20 marca 2025
Nowe GMO (NGT) pozbawia rolników i hodowców wolności wyboru i suwerenności

Przedstawiciele państw członkowskich postanowili zagrozić suwerenności i wolności wyboru europejskich rolników i hodowców, zatwierdzając mandat negocjacyjny Rady w sprawie rozporządzenia w sprawie nowych technik genomicznych (NGT), pomijając podstawowe wymogi dotyczące identyfikowalności i etykietowania.

Po długiej serii negocjacji przedstawiciele państw członkowskich osiągnęli porozumienie w Komitecie Stałych Przedstawicieli (COREPER), zatwierdzając zmieniony tekst prezydencji rozporządzenia w sprawie NGT, zaproponowany 19 lutego. Dzięki temu wnioskowi rośliny i produkty NGT kategorii 1 nie będą już podlegać obowiązkowym wymogom w zakresie oceny ryzyka, identyfikowalności i etykietowania, a jedynie nasiona NGT kategorii 1 będą musiały być odpowiednio oznakowane.

Jasne przepisy dotyczące identyfikowalności i etykietowania w odniesieniu do wszystkich NGT mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia, aby zarówno hodowcy, rolnicy, producenci, jak i konsumenci mogli dokonywać świadomych wyborów. Jest to szczególnie istotne dla sektora ekologicznego, ponieważ zarówno NGT kategorii 1, jak i 2 są zakazane w produkcji ekologicznej. Integralność sektora ekologicznego i wolnego od GMO nie może spoczywać wyłącznie na barkach podmiotów gospodarczych. Możliwość przyjęcia przez państwa członkowskie środków w zakresie współistnienia upraw w odniesieniu do wszystkich NGT jest krokiem we właściwym kierunku, ale zdecydowanie niewystarczającym. Dzięki odniesieniu do rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej i ograniczeniu do obszarów o szczególnych warunkach geograficznych obciążenie pozostaje niezmienione.

Podczas ubiegłorocznego głosowania plenarnego Parlament Europejski wyznaczył już właściwy kierunek dla zbliżających się negocjacji trójstronnych, przywracając podstawowe wymogi w zakresie identyfikowalności i etykietowania dla NGT kategorii 1 oraz wprowadzając całkowity zakaz patentowania wszystkich NGT podczas ubiegłorocznego głosowania plenarnego. "Parlament musi teraz podtrzymać swoje stanowisko i egzekwować zakaz patentowania wszystkich NGT, aby zagwarantować wolność wyboru i suwerenność europejskich rolników i hodowców. W obecnym stanie przepisy nie chronią ich odpowiednio przed roszczeniami patentowymi, a tym samym grozi dalszą koncentracją rynku nasion w rękach kilku kluczowych graczy" – apeluje Clara Behr, szefowa działu polityki i public relations w Federacji.

Zwrócone uwagi na negocjacje trójstronne: tylko system identyfikowalności i etykietowania w całym łańcuchu dostaw, któremu towarzyszą możliwe do wyegzekwowania środki w zakresie współistnienia upraw na szczeblu krajowym, może zapewnić minimalny poziom ochrony europejskiego sektora rolnictwa i hodowli.

 

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: biodynamic federation


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę