Styczeń 2016 roku przyniósł generalnie przecenę notowań cukru na giełdach. Należy to wiązać w dużej mierze z sytuacją techniczną rynku. Część graczy postanowiła również zrealizować zyski. Na koniec stycznia inwestorzy krótkoterminowi mocno zredukowali swoje długie pozycje (kupuj). Za spadkami przemawiały także informacje z Brazylii, która ma około 45% udziału w światowym eksporcie cukru.
Oczekuje się, że kampania cukrownicza w tym kraju w zbliżającym się sezonie 2016/17 (kwiecień/marzec) będzie nieco lepsza, niż wcześniej zakładano. Na początku lutego cukier surowy na nowojorskiej giełdzie był najtańszy od czterech miesięcy i notowano go po 284,2 USD/t (kontrakt terminowy z dostawą na marzec 2016 ), co oznacza spadek o 5,1% w ciągu ostatniego tygodnia i redukcję o 10,6% w relacji miesięcznej.
W ujęciu rocznym cukier surowy był tańszy o 10,8%. Natomiast notowania cukru białego na londyńskiej giełdzie straciły w ostatnim tygodniu 3,7%, spadając do 399,4 USD/t. W relacji miesięcznej cukier biały był tańszy o 4,7%, ale w rocznej droższy o 5,7%.
Notowania cukru surowego silniej traciły w 2016 roku niż białego, a na przełomie stycznia i lutego premia cukru białego wzrosła do 115 USD/t (przy średniej za czwarty kwartał 2015 roku w wysokości około 75 USD/t). Może to świadczyć o słabym popycie na cukier do rafinacji.
Sytuacja fundamentalna rynku nie uległa znaczącej zmianie: dalej analitycy są zgodni, że trwający sezon 2015/16 (październik/wrzesień) i kolejny będą deficytowymi po raz pierwszy po pięciu latach nadprodukcji.
FAPA/FAMMU na podstawie Reuters, ICE, ICCO