Wieś Santoczno w gminie Kłodawa wygrała ósmą edycje konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska". Drugie miejsce ex aequo zajęły wsie Gościm w gminie Drezdenko i Gołaszyn w gminie Nowe Miasteczko, a trzecie miejsce - wieś Kosierz w gminie Dąbie.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone w środę na gali w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Zwycięska wieś otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.
„Jesteśmy przeszczęśliwi, że wygraliśmy tą nagrodę. Muszę podziękować wszystkim naszym mieszkańcom, którzy angażują się w życie społeczne wsi i starają się, by Santoczno było ładną i czystą miejscowością z bogatym życiem kulturalnym i społecznym” – powiedziała PAP sołtys Santoczna Maria Matwiejuk.
Santoczno jest położone pośród jezior i lasów. We wsi jest zadbana plaża nad Jeziorem Mrowinko, izba pamięci mieszcząca się w zabytkowym kościele z XVIII wieku, park i lapidarium. Jedną z atrakcji jest urokliwa kaskada na rzeczce Santoczna, od której pochodzi nazwa tej miejscowości.
W zamierzeniu organizatorów konkurs ma promować aktywne i rozwijające się wsie z woj. lubuskiego. Ma docenić wysiłki ich mieszkańców na rzecz estetyki, dbałości o środowisko czy kultywowania tradycji, a zarazem działań na rzecz rozwoju.
Drugie miejsce zajęła wieś Gołaszyn w gminie Nowe Miasteczko. „Wydaje nam się, że jest to w końcu dowód uznania za naszą pracę. Mamy nadzieję, że nasza wieś jest dobrym miejscem do życia. Odbieramy to wyróżnienie jako nagrodę dla wszystkich mieszkańców” - powiedziała PAP sołtys Gołaszyna Ewelina Cisakowska. Dodała, że takie nagrody mobilizują do dalszego działania.
"Zależy nam na pokazaniu przepięknych wartości, które pielęgnowane są w małych ojczyznach. To jest nasz sposób na wymianę doświadczeń, prezentację dobrych praktyk. Najpiękniejsza wieś lubuska to najpiękniejszy kawałek Lubuskiego w Polsce. Musimy się od siebie nawzajem uczyć i prezentować to, co uda nam się stworzyć w naszych społecznościach” – mówiła podczas uroczystości marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
Marszałek podziękowała laureatom za budowanie społeczeństwa obywatelskiego i za własną inicjatywę, dzięki której tworzą piękny krajobraz wokół siebie.
Konkurs jest skierowany do sołectw z Lubuskiego. Oceniane są: estetyka i dbałość o kształtowanie krajobrazu, wzmacnianie tożsamości wsi, ochrona i kultywowanie dziedzictwa kulturowego oraz formy zaangażowania i integracji mieszkańców. Komisja ocenia m.in.: kultywowanie tradycji, przekazywanie wartości i obyczajów. Ważnym aspektem jest również stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów.
Z jednej gminy można zgłosić dowolną liczbę sołectw - nie może to jednak być miejscowość, która wygrała w jednym z pięciu poprzednich edycji konkursu.
W zeszłym roku do konkursu zgłosiło się 16 miejscowości, z czego 10 zakwalifikowano do kolejnego etapu; spośród nich komisja konkursowa wybrała zwycięzców. Miano "Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej 2016" otrzymał Jemiołów.
Organizatorami konkursu są: Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów.
(PAP)