Służby statystyczne francuskiego Ministerstwa Rolnictwa w ostatnim czasie skorygowały w górę szacunki tegorocznej produkcji pszenicy miękkiej we Francji do 28,1 mln ton.
Podwyższono przewidywane zużycie pszenicy zwyczajnej na cele paszowe, o 100 tys. ton w stosunku do poprzedniego raportu do 5,4 mln ton, ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny w porównaniu z kukurydzą. Natomiast prognozy zużycia na cele przetwórstwa pozostawiono bez zmian.
Prognoza eksportu francuskiej pszenicy do krajów UE została zrewidowana w dół–o 100 tys. ton do 6,3 mln ton, zwłaszcza do Holandii i (w mniejszym stopniu) do Niemiec. Przewidywana sprzedaż na rynki krajów trzecich pozostawiono w poprzedniej wysokości, tj. 4,7 mln ton. Bilans pszenicy we Francji jest zrównoważony, z zapasami na koniec sezonu prognozowanymi na 2,5 mln ton.
W przypadku jęczmienia tegoroczne zbiory zostały oszacowane na 10 mln ton. Przewidywane zużycie na cele paszowe zostało utrzymane w wysokości 1,3 mln ton. Obniżono natomiast spodziewany eksport francuskiego jęczmienia do pozostałych krajów UE o 150 tys. ton do 2,8 mln ton, głównie do Holandii i Niemiec, a także oczekiwany wywóz do krajów trzecich–o 200 tys. ton do 1,4 mln ton, ze względu na wstrzymanie zakupów ze strony Chin. Prognozowane zapasy końcowe jęczmienia wynoszą obecnie 2,2 mln ton.
Szacunki zbiorów kukurydzy we Francji zostały skorygowane w dół do 11,8 mln ton. Obniżono także przewidywane zużycie na cele paszowe o 100 tys. ton do 2,3 mln ton, na korzyść pszenicy paszowej. Prognozy francuskiego eksportu kukurydzy zostały utrzymane w poprzedniej wysokości, tj. 4,8 mln ton na rynki pozostałych krajów ugrupowania oraz 250 tys. ton do krajów spoza UE. Zapasy końcowe kukurydzy we Francji są obecnie prognozowane na 2 mln ton, tj. w tej samej wysokości co w październikowym raporcie.
FAMMU/FAPA na podst. FranceAgriMer