Polska musi wzmocnić ochronę konkurencji przed przystąpieniem do UE i kontrolować udzielanie pomocy budżetowej dla przedsiębiorstw - poinformował na wtorkowej konferencji ambasador Komisji Europejskiej w Polsce, Bruno Dethomas.
Ochrona wolnej konkurencji w Polsce przed przystąpieniem do Unii Europejskiej to główny temat konferencji zorganizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z okazji Europejskiego Dnia Konkurencji, która odbyła się we wtorek, 17 września.
Zdaniem ambasadora Komisji Europejskiej w Polsce, Bruno Dethomasa, wszystkie przedsiębiorstwa powinny być traktowane na równi przez państwo. Przyznawanie środków pomocy publicznej nie może naruszać zasad antymonopolowych.
Prawo musi zakazać nadużywania pozycji dominującej przez przedsiębiorstwa – powiedział na konferencji członek rady działającej przy Urzędzie, Tadeusz Skoczny. Zaznaczył, że w dobie globalizacji szczególnie ważne jest przeciwdziałanie koncentracji i niedopuszczanie do powstania globalnych monopoli.
Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali, że ochrona konkurencji gwarantuje wzrost gospodarczy. Jest również działaniem w interesie konsumenta, ponieważ prowadzi m.in. do obniżki cen. Aby to osiągnąć, konieczne jest sprawne działanie urzędów antymonopolowych.
Prezes Urzędu, Cezary Banasiński, przypomniał, że już od początku 2003 r. Telekomunikacja Polska SA straci monopol prawny na obsługę połączeń międzynarodowych. Prezes zaznaczył, że aby nastąpiła obniżka cen, na rynku musi jednak pojawić się konkurencyjny operator.
Banasiński dodał, że Polska w ochronie konkurencji wzoruje się na rozwiązaniach stosowanych w Unii Europejskiej, chroniących wolność gospodarczą.