Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wydatek na certyfikat się opłaca

25 stycznia 2006

W tym roku upływa kilka okresów przejściowych, w których kolejne gałęzie polskiej gospodarki mają się dostosować do przepisów Unii Europejskiej. Z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że nie będziemy mieli z tym większych problemów.

Przystosowanie do unijnych wymogów dobrze przebiega w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym. Przed 1 maja 2004 r. polski rząd wynegocjował okres do końca 2006 r. na dostosowanie do standardów unijnych dla 144 mleczarni. Od tamtej pory w grupie A, czyli mającej uprawnienia do handlu poza Polską, znalazło się 48 zakładów.

- Mleczarnie, które nie spełniły warunków, mogą sprzedawać swoje wyroby w kraju. Jeśli jednak nie zmodernizują się do końca roku, będą musiały zwinąć interes - mówi Sebastian Gościniarek z PricewaterhouseCoopers. Jego zdaniem zdecydowana większość zakładów spełni unijne wymagania. - Mleczarnie miały na to czas i środki, dostępne m.in. w programie SAPARD i SPO "Rolnictwo" - dodaje Sebastian Gościniarek.

W marcu certyfikat powinna uzyskać Spółdzielnia Mleczarska Rospuda w Filipowie na Podlasiu, przerabiająca 13 mln litrów mleka rocznie. Aby spełnić normy, zakład wydał dotychczas 2 mln zł. Trzeba było m.in. wymienić okna, posadzki i glazurę oraz kupić urządzenia do pasteryzacji mleka i śmietany. Mimo zdobytych uprawnień spółdzielnia nie zamierza eksportować swoich wyrobów. - Jesteśmy zbyt małą firmą, ale dzięki spełnieniu unijnych norm będziemy mogli współpracować z zakładami należącymi do grupy A - mówi prezes Edward Grzędziński.

Przed akcesją do Unii Europejskiej wnioski o przyznanie okresu przejściowego na dostosowanie gospodarstw złożyło ponad 134,5 tys. dostawców. To prawie jedna trzecia wszystkich rolników produkujących wówczas mleko. Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski szacuje, że liczba ubiegających się o atest mogła się do tej pory zmniejszyć o 50 - 60 tys. Rolnicy zrezygnowali z certyfikatu, ponieważ trudno im było wygrać konkurencję z dostawcami, którzy od kilku lat produkują mleko klasy ekstra. Jego cena jest nawet o połowę wyższa niż mleka pozaklasowego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę