Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W kwestii wykorzystania GMO w żywności i paszy

27 kwietnia 2015
Komisja Europejska 22 kwietnia 2015 roku  przedstawia wyniki przeglądu procesu decyzyjnego dotyczącego zatwierdzania organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) do wykorzystania jako żywność i pasza. Przegląd ten opiera się na wytycznych politycznych przedstawionych Parlamentowi Europejskiemu w lipcu 2014 r., na podstawie których została wybrana obecna Komisja. Przegląd ten potwierdza konieczność wprowadzenia zmian, które będą odzwierciedlać opinie obywateli i pozwolą rządom krajowym w większym stopniu wpływać na decyzje dotyczące wykorzystania GMO zatwierdzonych przez UE jako produkty przeznaczone do spożycia przez zwierzęta (pasze) lub ludzi (żywność). W wyniku tego przeglądu Komisja proponuje zmianę ustawodawstwa, aby zapewnić państwom członkowskim większą swobodę w zakresie ograniczania lub zakazywania stosowania GMO dopuszczonych przez UE w żywności lub paszy na swoim terytorium.
-  Cieszę się, że możemy wywiązać się z jednego z istotnych zobowiązań podjętych przez tę Komisję - przeglądu prawodawstwa dotyczącego podejmowania decyzji w kwestii GMO. Komisja wsłuchuje się w obawy wyrażane przez wielu obywateli Europy, odzwierciedlone w stanowiskach ich rządów krajowych. Przyjęcie dzisiejszego wniosku, w pełnej zgodności z zasadą pomocniczości, zapewni państwom członkowskim większą swobodę w zakresie wykorzystywania GMO zatwierdzonych przez UE w żywności i paszy na ich terytoriach – mówi Vytenis Andriukaitus, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności
Przyjęty przez Komisję wniosek stanowi wyraźny sygnał dla obywateli, że UE bierze pod uwagę ich obawy, które mogą się różnić w zależności od kraju. Celem nowego podejścia jest osiągnięcie odpowiedniej równowagi pomiędzy utrzymaniem unijnego systemu zatwierdzania a swobodą państw członkowskich w zakresie decydowania o stosowaniu GMO na swoim terytorium. Ponieważ istotne jest zachowanie jednolitego systemu zarządzania ryzykiem, jako że zapewnia on taki sam poziom ochrony w całej UE, obecnie obowiązujący system zatwierdzania, oparty na badaniach naukowych i przepisach dotyczących etykietowania, zapewniających konsumentom możliwość wyboru, nie zostanie zmieniony. Zmieni się to, że po zatwierdzeniu GMO do użytku jako żywności lub paszy w Europie, państwa członkowskie będą miały możliwość zdecydowania o wyłączeniu danego GMO z zastosowania w ich łańcuchu żywnościowym.
Państwa członkowskie będą musiały wykazać, że środki związane z wyłączeniem są zgodne z prawem unijnym, w tym z zasadami rynku wewnętrznego, oraz międzynarodowymi zobowiązaniami UE, których integralną częścią są zobowiązania UE w ramach WTO. Wyłączenie będzie wynikać z uzasadnionych powodów innych niż te oceniane na szczeblu UE, tj. ryzyka dla zdrowia ludzi lub zwierząt lub dla środowiska.
Wniosek ten odzwierciedla i uzupełnia prawa przysługujące państwom członkowskim w odniesieniu do GMO do celów uprawy na mocy dyrektywy (EU) 2015/412, która weszła w życie na początku miesiąca, na podstawie niedawnego porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą. Dzięki niemu UE uzyska spójny zbiór zasad dotyczących zatwierdzeń GMO do celów upraw oraz do wykorzystania  jako żywność i pasza, umożliwiający uwzględnienie indywidualnych obaw państw członkowskich w obu tych obszarach.
Wniosek ustawodawczy zostanie przekazany do Parlamentu Europejskiego i Rady do rozpatrzenia w trybie zwykłego procesu legislacyjnego.
Opracował: Obi oba

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę