Jest wysoce prawdopodobne, że na posiedzeniu Rady Europejskiej w Kopenhadze 12 – 13 grudnia Piętnastka podejmie decyzję o zakończeniu negocjacji z kandydatami. Posiedzenie ma więc decydujące znaczenie dla wstępującej dziesiątki. Przewiduje się, że 16 kwietnia 2003 roku w Atenach (od stycznia do lipca 2003, przewodnictwo w Unii sprawować będzie Grecja) podpisany zostanie Traktat Członkowski.
Szczyt rozpocznie się 12 grudnia wieczorem, 13 grudnia w godz. od 17.00 – 18.00 członkowie Rady Europejskiej spotkają się z kandydującą dziesiątką. Po podjęciu decyzji o zakończeniu negocjacji, 13 grudnia wieczorem odbędzie się również wspólna uroczysta kolacja.
Podczas spotkania w Kopenhadze, omówiona zostanie ciągle nierozstrzygnięta sprawa organizacji sześciomiesięcznego rotacyjnego przewodnictwa UE. Chodzi m.in. o to, kiedy nowe państwa członkowskie będą przygotowane do wzięcia na siebie obowiązku przewodzenia Unii. Rada będzie musiała również podjąć decyzje związane z komunikacją w rozszerzonej Wspólnocie, po rozszerzeniu "dojdzie 9 nowych języków, obecnie jest 11. W tej sytuacji zasada, która obowiązuje obecnie – na większości posiedzeń Rady każdy ma prawo do wypowiadania się we własnym języku narodowym i czytania dokumentów wspólnotowych również w języku ojczystym – może okazać się kłopotliwa w realizacji. Najwięcej trudności przysporzy problem tłumaczeń symultanicznych: są one niezmiernie kosztowne, a po przystąpieniu nowych członków trzeba będzie jeszcze znaleźć wystarczająco dużo miejsca dla dodatkowych kabin do tłumaczenia symultanicznego oraz zatrudnić wielu nowych tłumaczy.
W planie posiedzenia jest również przedstawienie i wysłuchanie raportu Valery Giscarda D’Estaing z prac Konwentu UE oraz expose przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pata Coxa.