Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko UE – krokiem w dobrym kierunku

28 października 2002

Premier Leszek Miller stwierdził, że zajęcie stanowiska przez UE jest krokiem w dobrym kierunku, gdyż umożliwia ono Polsce prowadzenie trudnych i twardych negocjacji. W piątek szczyt UE w Brukseli zakończył się. Jego efektem jest kompromis w sprawie finansowania rozszerzenia UE, co umożliwia rozpoczęcie ostatniego etapu negocjacji.

Piętnastka będzie dążyć do zakończenia negocjacji z 10 krajami – Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Polską, Słowacją, Słowenią i Węgrami – na szczycie w Kopenhadze 12-13 grudnia br. Traktat akcesyjny ma zostać podpisany na szczycie w Atenach w kwietniu.

Premier Leszek Miller powiedział w sobotę dziennikarzom: Najgorszy wariant, to brak stanowiska. Skoro to stanowisko jest, to jest to kok w dobrym kierunku, gdyż umożliwia rozpoczęcie negocjacji. Będziemy mieli około 5 tygodni na prowadzenie trudnych i twardych negocjacji. Najgorsze, co mogłoby nas spotkać, to gdybyśmy 12-13 grudnia w Brukseli spotkali się z propozycją: albo przyjmujecie szybko nasze warunki bez negocjacji, albo Unie się nie rozszerza.

Miller dodał, że na 5 listopada umówił się z Kanclerzem Niemiec na kolację w Warszawie, aby mogli spokojnie omówić początek negocjacji i zastanowić się, jakie możemy uzyskać dla Polski dobre rozwiązania.

Szczyt Unii Europejskiej uzgodnił w piątek w Brukseli ofertę finansową dla 10 krajów kandydujących, w tym Polski, na pierwsze trzy lata ich członkostwa.

Przywódcy zajęli stanowisko negocjacyjne oparte w dużej mierze na propozycjach Komisji Europejskiej ze stycznia 2002 roku. Unia chce obejmować nowych członków dopłatami dla rolników od 25 proc. teoretycznie należnych dopłat w 2004 roku, a następnie zwiększać je do 30, 35, 40, 50, 60, 70, 80 i 90 w kolejnych latach aż do 100 proc. w 2013 roku.

Równocześnie szczyt zredukował do 23 mld euro globalną sumę funduszy strukturalnych i spójności oferowanych nowym członkom w pierwszych trzech latach. Polska będzie mogła wykorzystać z tego 12,4 mld euro, czyli o 1,4 mld mniej, niż proponowała pierwotnie Komisja Europejska (razem chciała przydzielić 10 krajom 25,6 mld euro na trzy lata). 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę