Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomysły na granicę polsko-litewską po wejściu krajów do UE

27 czerwca 2003

Jak wykorzystać pas ziemi, który pozostanie po granicy polsko-litewskiej, gdy Polska i Litwa wejdą do Unii Europejskiej, zastanawiano się w czwartek 26 czerwca w Białymstoku przed spotkaniem międzyrządowej polsko-litewskiej komisji ds. współpracy transgranicznej.

Spotkanie odbędzie się w dniach 2-3 lipca w Druskiennikach na Litwie. Uczestnicząca w obradach grupy roboczej Grażyna Sobecka z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała PAP, że są pomysły, by na tym obszarze rozwijać handel, rzemiosło, przeznaczać tereny pod zabudowę, ale i na rozwój turystyki.

Jednym z pomysłów jest utworzenie tam transgranicznych szlaków rowerowych. Na obecnej granicy leży też jezioro, a to już daje większe możliwości wykorzystania turystycznego. Turystyka jest jedną ze strategicznych gałęzi, na której rozwoju na terenach przygranicznych zależy i Polsce, i Litwie – zapewniła Sobecka.

Transgranicznymi ścieżkami rowerowymi są, według niej, już zainteresowane Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna i Polsko-Litewska Izba Gospodarcza w Suwałkach.

To na razie pomysły, ale możliwości są duże – dodała Sobecka. O środki na realizację pomysłów podmioty polskie i litewskie miałyby się ubiegać ze środków pomocowych UE, np. programu INTERREG przeznaczonego specjalnie na pogranicze polsko-litewsko-rosyjskie, ale też z programów PHARE funduszy strukturalnych.

Przedstawiciele województw podlaskiego w Polsce i alytuskiego na Litwie uzgodnili też, że będą popierać wszelkie inicjatywy gospodarcze, np. targi, wystawy czy misje gospodarcze. Takie targi w Kownie już odbywają się od wielu lat.

Wojewoda alytuski Raimundas Markauskas zapewnił także, że w ramach współpracy będą wspierane projekty na rzecz osób niepełnosprawnych, ale też na rzecz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Takie centrum energii odnawialnych na powstać na Suwalszczyźnie w Wigierskim Parku Narodowym – poinformowała Sobecka.

Nowym pomysłem ma być również wymiana doświadczeń między giełdami pracy w Sejnach, Suwałkach, Elblągu a litewskimi Lasdijai i Alytusem czy zainicjowanie współpracy mediów regionalnych z województw podlaskiego i alytuskiego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę