Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska wystąpiła o niższy VAT budowlany

8 listopada 2002

Polska złożyła w czwartek formalny wniosek o utrzymanie do końca 2007 roku obniżonej 7-proc. stawki VAT na usługi budowlane – dowiedziała się "Gazeta" ze źródeł unijnych. Nie jest jednak pewne, czy UE przyjmie go już na najbliższej sesji rokowań.

W czwartek unijni dyplomaci powiedzieli "Gazecie", że oficjalne przekazanie wniosku uruchomi procedurę, która zakończy się zapewne przyznaniem Polsce prawa do niższego VAT-u. Otwarta jest wciąż kwestia kiedy to nastąpi i czy któreś z państw członkowskich nie będzie chciało od Polski czegoś w zamian. Rozdział podatki musi być otworzony i zamknięty – z odnotowaniem polskiego postulatu – na tej samej sesji rokowań.

O tym, że UE zgodzi się na niższy VAT na usługi budowlane mówił kilka dni temu polski negocjator Jan Truszczyński. Zdaniem rozmówców "Gazety" z unijnych kręgów dyplomatycznych nie jest wcale pewne, czy wszystko uda się zrobić na najbliższej sesji 18 listopada w Brukseli. 

Na podstawie polskiego wniosku Komisja Europejska będzie musiała przygotować zmienione stanowisko na negocjacje podatkowe z Polską. Nowe stanowisko trafi pod obrady przedstawicieli państw członkowskich UE w Brukseli. Jeśli żaden z krajów nie zgłosi sprzeciwu, Polska dostanie to co chciała. Zdaniem rozmówców "Gazety" w Radzie Ministrów UE załatwienie kwestii budowlanego VAT już 18 listopada "to najbardziej z optymistycznych scenariuszy". Zapytani, czy sprawa nie będzie musiała czasem poczekać do samego końca negocjacji, odpowiedzieli: Niczego nie można wykluczyć. 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę