Negocjacje akcesyjne z Unią są już zakończone, znamy już wszystkie warunki integracji.
Zobowiązania finansowe Unii wobec Polski na lata 2004 – 2006 wyniosą 21,5 mld euro. W tym samym przedziale czasu Polska będzie regularnie wpłacać składki członkowskie do budżetu Wspólnoty – łącznie 6,5 mld.euro. W ostatniej chwili Polsce udało się osiągnąć m.in przesunięcie 1,036 mld euro z funduszy strukturalnych bezpośrednio do budżetu państwa.
W sprawie dopłat dla rolników, już w ostatnim dniu negocjacji, polska delegacja przekonała Unię do naszego stanowiska. Dopłaty dla rolników w pierwszym roku wyniosą 55%, w drugim 60%, a w trzecim 65%. Produkcja niektórych artykułów rolnych będzie limitowana, ale zwiększono planowany limit hurtowej produkcji mleka z 7 mln do 8,5 ton. Rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie do produkcji, przy czym w latach 2004 – 2006 niemal 40% z nich sfinansuje UE. Unia zgodziła się, by Polska ze swojego budżetu dopłaciła rolnikom do poziomu wynegocjonowanego na piątkowym szczycie w Kopenhadze.
Z funduszy na rozwój obszarów wiejskich Polska będzie mogła przeznaczyć 800 mln euro rocznie, jednak jedna piąta z tych pieniędzy trafi dla rolników na dopłaty bezpośrednie.
W sprawie zakupu polskiej ziemi przez obywateli krajów członkowskich zatwierdzono zakaz, który ma ograniczyć swobodę nabycia gruntów. Obywatele UE przez 12 lat od przystąpienia Polski nie będą mogli zakupić polskiej ziemi. Wyjątek stanowią farmerzy z UE, którzy wydzierżawili grunt przed końcem negocjacji, będą mogli kupować ziemię już po siedmiu latach lub po trzech – w zależności od regionu. Dwunastoletni zakaz nie dotyczy zagranicznych przedsiębiorstw, które będą mogły swobodnie kupować ziemie pod inwestycje już od pierwszego dnia członkostwa. Po pięciu latach obywatele UE będą mogli nabywać nieruchomości rekreacyjne, jednakże w domach letnich nie będą mogli mieszkać na stałe.
W ramach tzw. funduszy strukturalnych, w latach 2004 – 2006, Polska otrzyma pomoc wysokości 13,8 mld euro, z czego jedna trzecia przeznaczona będzie na finansowanie dużych inwestycji: drogi, mosty, oczyszczalnie ścieków itp. (tzw. fundusz spójności).
Unijne reguły podatkowe Polska przyjmie od 2004 roku. Jednak na wprowadzenie akcyzy na papierosy uzyskaliśmy czas do roku 2008 – okres przejściowy. Możemy utrzymać 7% stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym, ale "w zamian" musieliśmy przystać na wprowadzenie 3% VAT na produkty rolne.
Na ochronę granicy wschodniej, otrzymaliśmy dodatkowo 100 mln euro, łącznie 272 mln euro. Od lipca 2003 r. Polska wprowadzi wizy dla obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy.
Nastąpią również zmiany w gospodarce. Polskie huty, pod warunkami: zmniejszenia mocy produkcyjnej o 10%, ograniczenia zatrudnienia i zmiany profilu produkcji, otrzymają pomoc z Brukseli ok. 3,3 mld zł. Od 1 stycznia 2003 roku Polska zliberalizuje rynek gazu, co oznacza, że elektrownie będą mogły swobodnie wybierać dostawcę z unijnego rynku. Po integracji znikną wszelkie cła między Polską a UE. Polska przyjmie taryfę celną Unii. Na granicy wschodniej Polska będzie pobierać cła i inne opłaty w imieniu UE, a dochody z tego tytułu przesyłać do Brukseli.
Od 1 stycznia 2003 roku Polska przyjmie unijne normy towarowe, tym samym Polskie towary zyskają swobodny dostęp do rynków krajów członkowskich. I nowość: producenci przejmą odpowiedzialność karną i finansową za stwierdzone przez konsumentów wady w ich wyrobach.
Zakazana będzie pomoc państwa. W wyjątkowych przypadkach Komisja Europejska będzie mogła się na nią zgodzić w ramach restrukturyzacji poszczególnych sektorów. Państwo może natomiast pokryć (np. w postaci ulg podatkowych) nawet połowę kosztów nowych inwestycji, jeśli są dokonywane w słabo rozwiniętych regionach (Polska został za taki region uznana).
Integrację to mniej kłopotów dla podróżujących po świecie: znikną kontrole towarowe na naszych granicach z krajami UE (od 1 maja 2004). Kontrole paszportowe skończą się jednak dopiero po przystąpieniu Polski do porozumienia z Schengen, które zakłada wspólną ochronę granic zewnętrznych – nie wcześniej niż przed 2006 rokiem. Po tym okresie do przekroczenia granicy wystarczy nam dowód osobisty. Prawo do podejmowania pracy we wszystkich krajach UE Polacy zyskają po 7 latach. Wyjątek stanowią: Wielka Brytania, Holandia, Irlandia, Szwecja, Dania i Grecja, które od momentu rozszerzenia otworzą rynek pracy dla Polaków. Kilka tysięcy miejsc pracy otworzy się dla Polaków w instytucjach europejskich.
Wejście do UE to także łatwiejszy dostęp do szkół i uczelni unijnych, swoboda wyboru miejsca zamieszkania – przebywać w dowolnym kraju Unii dłużej niż 3 miesiące (trzeba jedynie będzie wykazać źródło dochodów), prostszy dostęp do unijnego lecznictwa: koszty leczenia Polaków (nagłe wypadki i szczególne zabiegi) w krajach UE będą zwracane, na zasadzie wzajemności, przez kasy chorych. Polacy mieszkający w krajach UE dłużej niż pięć lat będą mogli głosować i kandydować w wyborach samorządowych w tych krajach.