Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polscy rzeźnicy w Niemczech nocują w chlewiku

19 maja 2005
Na fali gorącej dyskusji o problemie masowej pracy polskich rzeźników w Niemczech rząd największego niemieckiego landu Nadrenii-Północnej Westfalii opublikował we wtorek wyniki kontroli przeprowadzonych wiosną br. we wszystkich dużych rzeźniach regionu.

Wynik? Wobec co czwartej firmy podwykonawczej kontrolerzy powzięli podejrzenie nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców.

Skontrolowano 105 firm zatrudniających 14 tys. osób. W połowie z nich działają firmy podwykonawcze (w sumie 195), które zatrudniają prawie 6 tys. osób. Co szósty podwykonawca (32) pochodzi z Europy Środkowo-Wschodniej. Te firmy zatrudniają 1350 pracowników. Część ma siedziby w Niemczech, ale zatrudnia wyłącznie pracowników wschodnioeuropejskich.

Ministerialni kontrolerzy stwierdzili też naruszenia przepisów o czasie i warunkach pracy - w skrajnym przypadku robotnicy musieli pracować 19,5 godz. na dobę! Sprawdzono też warunki zakwaterowania zagranicznych pracowników - zwykle były przepisowe, ale w jednym przypadku okazało się, że polscy pracownicy mieszkają ściśnięci w przebudowanym chlewie bez okien.

Nadreński minister gospodarki i pracy Harald Schartau z zadowoleniem wspomniał o projekcie ustawy, nakazującej płacenie zagranicznym pracownikom niemieckich stawek minimalnych. Projekt trafił w ub. tygodniu do Bundestagu. - W zjednoczonej Europie nie ma miejsca na dumping płacowy i socjalny - oświadczył Schartau. W najbliższą niedzielę w Nadrenii odbędą się ważne wybory landowe, w których rządzącej SPD grozi utrata władzy.

Jednak niemieccy związkowcy branży mięsnej (NGG) są sceptyczni, czy ustawa cokolwiek zmieni. Zakłada bowiem istnienie w poszczególnych branżach federalnych umów zbiorowych, ustalających minimalne stawki płac. Takie umowy mają tylko dwie branże - budownictwo i sprzątanie budynków. W branży mięsnej umowy zbiorowe obejmują tylko jedną trzecią robotników.

NGG twierdzi, że od chwili rozszerzenia UE w Niemczech straciło pracę 26 tys. robotników w tej branży.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę