Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pieniądze dla wsi

5 sierpnia 2003

Rolnicy m.in. z gmin Nowe Miasteczko, Otyń, Trzebiechów nie dostaną unijnych dopłat za gospodarowanie w trudnych warunkach.

O możliwościach pozyskiwania funduszy unijnych przez rolników dyskutowano wczoraj 4 lipca w Urzędzie Marszałkowskim. Na konferencję z udziałem samorządowców przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa. Rozmawiali o tzw. Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-06 i o Programie Operacyjnym Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywnościowego. Dokumenty te posłużą później m.in. polskim negocjatorom w rozmowach z urzędnikami unijnymi na temat dopłat dla rolników.

Już wiadomo, że miasta Gorzów Wlkp., Żary, Gubin, Łęknica, Gozdnica, Szprotawa, Nowe Miasteczko oraz gminy Zielona Góra, Otyń i Trzebiechów nie zostaną zakwalifikowane do programu, przewidującego wypłacenia rekompensat dla rolników gospodarujących w trudnych warunkach. Nie „załapały się” ze względu na zbyt wysoką gęstość zaludnienia, co jest jednym z kryteriów przyznawania rekompensat.
Pieniądze te mają być wypłacane od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej i wynieść – w zależności od klasy ziemi – od 150 do 250 zł rocznie za hektar.

Mimo że gminy te w całości nie zostały zakwalifikowane, rolnicy z tych miejscowości będą mogli liczyć na dopłaty. Każda sprawa będzie badana oddzielnie – mówi Zbigniew Waligóra z Urzędu Marszałkowskiego. Poza tym to na razie projekt i do czasu zatwierdzenia go przez Brukselę możliwe są jeszcze poprawki.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę