Dziś (18.11.2002) w Strasburgu rozpoczyna się debata Parlamentu Europejskiego poświęcona rozszerzeniu Unii. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele 13 krajów kandydujących – 200 parlamentarzystów w tym 47 z Polski.
Po południu goście z parlamentów krajów wstępujących uczestniczyć będą w spotkaniu frakcji politycznych funkcjonujących w Parlamencie Europejskim. Podczas debaty o rozszerzeniu, którą zaplanowano na wtorek, Eurodeputowani przyjmą stanowisko w sprawie raportu Komisji Europejskiej. Parlamentarny doroczny raport o postępach kandydatów na drodze do Unii przedstawi, niemiecki deputowany, Elmar Brok.
Zaproszeni na obrady – w charakterze obserwatorów – członkowie parlamentów państw kandydujących, będą mieli możliwość krótkich wystąpień. Inicjator pomysłu – Pat Cox – twierdzi, że taka konfrontacja dodatkowo podkreśli sukces dobiegających końca negocjacji.
Każdy kraj wstępujący mógł wysłać do Strasburga tylu delegatów, ile miejsc przypadnie mu w Parlamencie Europejskim. Polsce przysługiwało prawo skierowania na spotkanie 50-osobowej delegacji. Jednak uczestnictwa odmówiła Liga Polskich Rodzin, przeciwna naszej integracji z Unią. Mimo to polskie przedstawicielstwo pozostało najliczniejszym.
Goście z krajów kandydujących nie będą formalnie przedstawicielami swych państw, ale frakcji politycznych. Przedstawiciele SLD i UP będą we Frakcji Partii Europejskich Socjalistów (PES), członkowie PO, PiS i PSL w chadeckiej frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów (EPP-ED), natomiast Samoobrona zgłosiła akces do konserwatywnej Unii na rzecz Europy Narodów (UEN).
Obrady poprowadzą: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Irlandczyk, Pat Cox, szef Komisji Europejskiej Romano Prodi oraz obecny przewodniczący Rady Europejskiej premier Danii Anders Fogh Rasmussen.