Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ostrożnie z euro

17 listopada 2003

Kraje kandydujące do Unii Europejskiej nie powinny decydować się na szybkie przyjęcie euro - powiedziała wczoraj Gertrude Tumpel-Gugerell, zasiadająca w Radzie Europejskiego Banku Centralnego.

Dodała, że rynki finansowe w krajach kandydackich są nadal niestabilne i może istnieć konieczność utrzymania płynnego kursu walut jeszcze przez jakiś czas przed wejściem do ERM2, który dopuszcza poruszanie się waluty w szerokim paśmie +/- 15 proc. w stosunku do centralnego kursu euro.

W czwartek również inny członek EBC, prezes centralnego banku Austrii Klaus Liebscher, ocenił, że nowi członkowie Unii Europejskiej nie powinni spieszyć się z przyjmowaniem euro, lecz bardziej dostosować gospodarkę swoich krajów do unijnej. Dodał, że najważniejsza jest jakość, a na drugim miejscu tempo przyjęcia euro.

Aby można było wprowadzić euro, kraj musi spełniać kryteria z Maastricht: zbliżony do poziomu strefy euro poziom inflacji, stóp procentowych i oprocentowania obligacji długoterminowych. Wejście do strefy euro zależy też od ograniczenia deficytu budżetowego, który nie może przekroczyć 3 proc. PKB, co rząd planuje osiągnąć w 2007 r., wprowadzając program oszczędnościowy. Ponadto, według kryteriów z Maastricht, dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy 3 proc. PKB.

- Za wcześnie, aby mówić o wielkości kursu, przy którym Polska przystąpi do eurolandu - powiedział wczoraj w Gdańsku członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Rosati. - Wejście Polski do strefy euro to kwestia co najmniej pięciu lat. Można spodziewać się, że władze polskie będą raczej zwolennikami słabszego kursu złotego, tak żeby eksport nasz był odpowiednio konkurencyjny. Z tego samego powodu można uważać, że druga strona będzie wolała mocnego złotego, żebyśmy z kolei za bardzo nie konkurowali z przedsiębiorstwami Unii Europejskiej - dodał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę