Ptak_Waw_CTR_2024

Niekorzystne obszary

7 czerwca 2004

Wydzielenie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania zostało dokonane niesprawiedliwie, twierdzą rolnicy którzy nie są objęci dodatkowymi dopłatami. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa podziału dokonano według obiektywnego wskaźnika, a zawiniły samorządy, które mogły występować o włączenie obrębów geodezyjnych lub wsi do ONW.

56% użytków rolnych w Polsce znalazło się na mapie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Rolnicy otrzymają z tego tytułu dodatkowe dopłaty od 37 do 66 euro do hektara. Zdaniem Ministerstwa podział dokonany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa został dokonany obiektywnie. - Obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania instrument, który funkcjonuje w Unii Europejskiej już od lat z natury jest instrumentem który może rodzić konflikty, ponieważ tego typu instrument nie może funkcjonować na terenie całego kraju członkowskiego - mówi Mieczysław Paradowski z Ministerstwa Rolnictwa.

Ostatnie zdanie w tej kwestii należało do samorządów, które mogły ubiegać się o włączenie ich ziem do ONW na poziomie wsi czy obrębów geodezyjnych. Niestety zaniedbały tę sprawę i rolnicy zostali na przysłowiowym lodzie.

Dzięki temu dodatkowemu naborowi niejako gmin, które mogły wnioskować o wyliczenie wskaźnika waloryzacji na poziomie poszczególnych obrębów geodezyjnych dodatkowo zakwalikowano 250 gmin w skali polski

Wyznaczenie dodatkowych terenów może nastąpić dopiero za dwa lata. O dużych zmianach nie będzie mowy, ponieważ Komisja Europejska zastrzega, że mogą być one wprowadzone tylko w niewielkim stopniu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę