Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KSK Parlamentu Europejskiego nie cieszy się z daty rozszerzenia 

29 listopada 2002

18 listopada 2002 r. w Brukseli Rada ministrów spraw zagranicznych Piętnastki podjęła decyzję o przystąpieniu nowych państw 1 maja 2004 roku. Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego ostro skrytykowała wczoraj to postanowienie, według niej nieskonsultowane z unijnym parlamentem. 

I choć opinia eurodeputowanych nie może raczej wpłynąć na zmianę daty poszerzenia (ponieważ konieczne byłoby w tym celu odrzucenie przyszłego Traktatu o Przystąpieniu nowych członków, a jest to mało prawdopodobne), nie zmienia to faktu, że są oni wyraźnie niezadowoleni z wyznaczonej daty rozszerzenia. Eurodeputowani uważają, że decyzja Piętnastki wywoła niepotrzebne problemy prawne i polityczne. 

Rodzi ona na przykład pytanie o udział przedstawicieli nowych państw w ostatniej, majowej sesji obecnego składu parlamentu w 2004 roku przed wyborami, planowanymi wstępnie na 22 czerwca. Parlamentarzystom nie podoba się też okres przejściowy w funkcjonowaniu Komisji Europejskiej, w której od 1 maja do 1 listopada 2004 roku miałoby zasiadać obok siebie 20 obecnych komisarzy i 10 ich kolegów "bez teki" z nowych państw członkowskich, w tym Polski. 

Eurodeputowani zadają też pytanie o czas i kształt przesłuchań kandydatów na komisarzy z nowych państw w parlamencie. Odpowiedzi udzielił  Elmar Brok. Według niego, wstępne przesłuchania kandydatów na komisarzy z krajów kandydujących (dotyczące ich niezależności i osobistych kwalifikacji) mogłyby się odbyć przed parlamentem w obecnym składzie w marcu i kwietniu. Z kolei właściwe odbyłyby się już przed nowo wybranym parlamentem, w czasie kiedy będzie się on zapoznawał z osobami desygnowanymi na członków następnej Komisji Europejskiej, mającej rozpocząć urzędowanie 1 listopada 2004 roku.

W związku z wyznaczoną datą rozszerzenia na 1 maja 2004 roku eurodeputowani złożyli kilka wniosków, które zmierzają do przybliżenia do siebie dat poszerzenia Unii i następnych wyborów. Propozycje są różne: niektórzy uważają, że trzeba opóźnić przyjęcie nowych członków do 15 maja 2004 roku, inni – że raczej przyspieszyć wybory, tak żeby odbyły się w maju.

Elmar Brok wezwał członków swojej Komisji Spraw Zagranicznych, żeby nie wytaczali ciężkich dział w sprawie daty poszerzenia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę