18 listopada 2002 r. w Brukseli Rada ministrów spraw zagranicznych Piętnastki podjęła decyzję o przystąpieniu nowych państw 1 maja 2004 roku. Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego ostro skrytykowała wczoraj to postanowienie, według niej nieskonsultowane z unijnym parlamentem.
I choć opinia eurodeputowanych nie może raczej wpłynąć na zmianę daty poszerzenia (ponieważ konieczne byłoby w tym celu odrzucenie przyszłego Traktatu o Przystąpieniu nowych członków, a jest to mało prawdopodobne), nie zmienia to faktu, że są oni wyraźnie niezadowoleni z wyznaczonej daty rozszerzenia. Eurodeputowani uważają, że decyzja Piętnastki wywoła niepotrzebne problemy prawne i polityczne.
Rodzi ona na przykład pytanie o udział przedstawicieli nowych państw w ostatniej, majowej sesji obecnego składu parlamentu w 2004 roku przed wyborami, planowanymi wstępnie na 22 czerwca. Parlamentarzystom nie podoba się też okres przejściowy w funkcjonowaniu Komisji Europejskiej, w której od 1 maja do 1 listopada 2004 roku miałoby zasiadać obok siebie 20 obecnych komisarzy i 10 ich kolegów "bez teki" z nowych państw członkowskich, w tym Polski.
Eurodeputowani zadają też pytanie o czas i kształt przesłuchań kandydatów na komisarzy z nowych państw w parlamencie. Odpowiedzi udzielił Elmar Brok. Według niego, wstępne przesłuchania kandydatów na komisarzy z krajów kandydujących (dotyczące ich niezależności i osobistych kwalifikacji) mogłyby się odbyć przed parlamentem w obecnym składzie w marcu i kwietniu. Z kolei właściwe odbyłyby się już przed nowo wybranym parlamentem, w czasie kiedy będzie się on zapoznawał z osobami desygnowanymi na członków następnej Komisji Europejskiej, mającej rozpocząć urzędowanie 1 listopada 2004 roku.
W związku z wyznaczoną datą rozszerzenia na 1 maja 2004 roku eurodeputowani złożyli kilka wniosków, które zmierzają do przybliżenia do siebie dat poszerzenia Unii i następnych wyborów. Propozycje są różne: niektórzy uważają, że trzeba opóźnić przyjęcie nowych członków do 15 maja 2004 roku, inni – że raczej przyspieszyć wybory, tak żeby odbyły się w maju.
Elmar Brok wezwał członków swojej Komisji Spraw Zagranicznych, żeby nie wytaczali ciężkich dział w sprawie daty poszerzenia.